Back

Aktualności Muzeum Krakowa 26-31 października

Aktualności Muzeum Krakowa 26-31 października

Budynek sukiennic oświetlony w nocy i jego odbicie na gładkiej powierzchni
UWAGA! W dn. 1 listopada 2020 Muzeum Krakowa będzie nieczynne.

KRAKOWSKIE KOLOKWIUM
BITWA WARSZAWSKA 1920 R. SKUTKI I PAMIĘĆ.
27 października 2020 (wtorek) godz. 18:00
Debata online: www.facebook.com/PalacKrzysztofory

Powstrzymanie bolszewickiej ofensywy 1920 r. w okolicy Warszawy jest jednym z najbardziej doniosłych wydarzeń polskiej historii. Czy pamięć o pamięć o tym wydarzeniu jest nadal żywa wśród współczesnych i jak oddziałuje na naszą świadomość narodową? O tym rozmawiać będą prof. dr hab. Andrzej Chwalba (UJ) i prof. dr hab. Mariusz Wołos (UP).
Debatę poprowadzi dr Michał Niezabitowski (dyrektor Muzeum Krakowa).

Spotkanie odbędzie się bez udziału publiczności. Będzie transmitowane na żywo na profilu Facebook Pałacu Krzysztofory: www.facebook.com/PalacKrzysztofory

SALON KSIĄŻKI KRAKOWSKIEJ
WAŃKA-WSTAŃKA. NOWOHUCKI POMNIK LENINA
28 października (środa) godz. 18.00
Wydarzenie online: https://www.facebook.com/SklepInternetowyMK

Spotkanie promujące katalog towarzyszący wystawie Wańka-wstańka. Nowohucki pomnik Lenina, którą oglądać można w Muzeum Nowej Huty.
Wraz z autorką artykułu N jak nostalgia, H jak Huta zastanowimy się nad odpowiedzią na pytanie o powody tęsknoty za czasami PRL-u. Poznamy również miejskie legendy dotyczące pomnika Lenina. O historiach związanych z upamiętnieniem w alei Róż wodza rewolucji październikowej opowiedzą Państwu zaproszeni goście:
dr hab. Magdalena Banaszkiewicz (Instytut Studiów Międzykulturowych na Uniwersytecie Jagiellońskim) i Zbigniew Semik (kurator wystawy).
Prowadzenie: Krzysztof Żyra.

Spotkanie będzie transmitowane na profilu sklepu internetowego Muzeum Krakowa: https://www.facebook.com/SklepInternetowyMK.

Publikacja będzie sprzedawana w tym dniu z 20% rabatem (w kasie Muzeum Nowej Huty oraz w sklepie internetowym Muzeum Krakowa).


KLINIKA DLA RZECZY
BŁAWATNY PAŹDZIERNIK …CZYLI SPOTKANIE Z KONSERWATOREM TKANIN
31 października (sobota) godz. 10.00
Thesaurus Cracoviensis, ul. Księcia Józefa 337

Podczas spotkania omówione zostaną podstawowe techniki zdobienia tkanin (hafty, aplikacje), a także surowce i materiały do tego wykorzystywane – ich wartość technologiczna, estetyczna i materialna. Uczestnicy wprowadzeni zostaną w tajniki pracy konserwatora tkanin, a następnie samodzielnie wykonają proste zabiegi konserwatorskie, takie jak podklejanie drobnych uszkodzeń czy zabezpieczenie metodą nitki kładzionej z wykorzystaniem materiałów pomocniczych.

Na zakończenie zajęć podsumowanie: porady i konsultacje dla słuchaczy z dziedziny konserwacji tkanin.

Limit miejsc: 5 osób

Rezerwacja: info@mhk.pl

Koszt: 20 złotych od osoby

Zapraszamy do obejrzenia animacji prezentującej oddział Thesaurus Cracoviensis: https://www.youtube.com/watch?v=gKPM-sRgU_o.

MUZEALNE TARGI KSIĄŻKI ON-LINE

Jeszcze tylko do 28 października 2020 r. trwają Muzealne Targi Książki. W ramach tej akcji we wszystkich kasach biletowych w oddziałach Muzeum Krakowa oraz w muzealnym sklepie internetowym mogą Państwo zakupić nasze publikacje z 20% rabatem.

WARSZTATY W ZWIĄZKU Z KONCEPCJĄ POWOŁANIA MUZEUM PRĄDNIKA
26 października (poniedziałek) godz. 17.00-20.00
29 października (czwartek) godz. 17.00-20.00
Spotkania online na platformie ZOOM

Rada i Zarząd Dzielnicy III Prądnik Czerwony wraz z Muzeum Krakowa zapraszają na otwarte warsztaty w związku z koncepcją powołania Muzeum Prądnika. Celem warsztatów jest rozpoznanie i opracowanie potrzeb oraz oczekiwań społeczności Prądnika, jak również liderów lokalnych, badaczy lokalnej historii, edukatorów, przedsiębiorców oraz reprezentantów instytucji i organizacji aktywnych w obszarze kultury, dziedzictwa, edukacji.
Z przyczyn organizacyjnych bardzo prosimy o zgłaszanie chęci udziału w spotkaniach w Centrum Obsługi Zwiedzających, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl.

WYBRANE TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE

Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe, kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

UWAGA! Zwiedzanie wystaw, obiektów oraz Magazynów Zbiorów i Pracowni Konserwacji możliwe jest jako zwiedzanie indywidualne, tj. do 5 osób, nie licząc obsługi, w tym osoby przewodnika.

Do odwołania zawieszona zostaje sprzedaż biletów grupowych.

PODGÓRZE WOJCIECHA WEISSA

8 października – 30 maja 2021

Muzeum Podgórza

 

POZDROWIENIA Z KRAKOWA. ADAM SETKOWICZ

10 września 2020 – 31 stycznia 2021

Dom Zwierzyniecki

 

WAŃKA-WSTAŃKA. NOWOHUCKI POMNIK LENINA

5 sierpnia 2020 – 14 marca 2021

Muzeum Nowej Huty

 

ŚLADY

13 sierpnia 2020 – 5 kwietnia 2021

Fabryka Emalia Oskara Schindlera