Back

Muzealne Aktualności 12 - 17 listopada

Muzealne Aktualności 12 - 17 listopada

Muzealne Aktualności 12 - 17 listopada
Zebrane krakowskie wydarzenia mające miejsce w listopadzie, promowane przez Muzeum Krakowa.

MUZEALNE AKTUALNOŚCI 12 – 17 LISTOPADA

 

 

MUZEALNA AKADEMIA 67+/-: W HARMONII Z PIĘKNEM
13 listopada (środa) godz. 17.00
Pałac Krzysztofory, ul. Szczepańska 2
Zdjęcie promujące Muzealną Akademię
Renesans w Krakowie pojawił się na początku XVI wieku. Wówczas to przebudowano zamek na Wawelu, jak również niektóre z gotyckich kamienic. We Włoszech, gdzie narodził się ów styl, oprócz znakomitych rezydencji przetrwało też wiele wspaniałych ogrodów. Niestety nie można tego powiedzieć o Krakowie. Nasza burzliwa historia nie była łaskawa dla ich delikatnego, wymagającego ustawicznej pielęgnacji tworzywa. Niewielka liczba ogrodów utrzymanych we wspomnianym stylu to współczesne rekompozycje, które jednak doskonale uzupełniają renesansowe budowle tworząc założenia przenoszące nas w klimat tamtej, odległej przeszłości. Czy ogrody polskiego i krakowskiego renesansu różniły się od ogrodów włoskich z tego okresu? Jakie były kryteria, na których oparto ich układy kompozycyjne? Jakie występowały w nich rośliny? Na przytoczone powyżej pytania, poszukamy odpowiedzi podczas wykładu, który wygłosi dr inż. Zofii Malinowska.
Udział bezpłatnyNOWE HUTY NA ŚWIECIE – MILTON KEYNES
13 listopada (środa) godz. 18.00
Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Zdjęcie promujące wydarzenie Nowe Huty
Zapraszamy na kolejny wykład z serii Nowe Huty na świecie. Tym razem, dr Michał Wiśniewski opowie o Milton Keynes.

Wstęp bezpłatnyCO Z TYM KAZIMIERZEM?!
13 listopada (środa) godz. 18.00
Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17
Zdjęcie promujące wydarzenie Co z tym Kazimierzem?!

W ostatnich trzech dekadach Kazimierz przeszedł ogromną metamorfozę: od zaniedbanej dzielnicy kojarzonej z patologią i biedą mieszkańców, po centrum imprezowo-turystyczne miasta i raj dla deweloperów przy jednoczesnym exodusie mieszkańców. Co dzieje się obecnie na Kazimierzu? Czy można tu jeszcze normalnie mieszkać? Czy na Kazimierzu można odpoczywać? Jakie korzyści Kazimierz odnosi z dużego ruchu turystycznego, a jakie są zagrożenia? Co robi miasto i miejscy aktywiści, aby było to miejsce przyjazne mieszkańcom, a nie tylko turystom i przedstawicielom dużych firm? Jakie są możliwe perspektywy zmiany niepojących zjawisk? W debacie wezmą udział przedstawiciele instytucji miejskich, urbaniści i naukowcy.
Wstęp wolnyMUZEUM BEZ GRANIC: GRAND HOTEL
16 listopada (sobota) godz. 12.00
START: ul. Sławkowska 5/7
Zdjęcie promujące Muzeum bez granic

Historia krakowskiego Grand Hotelu rozpoczyna się w roku 1887. Wtedy to właśnie, jak pisała prasa, dokonano otwarcia „największego, najbardziej nowoczesnego i luksusowego hotelu w mieście”. Wkrótce powstało przedsiębiorstwo hotelowe o światowej randze! Hotel rozbłysnął światłem elektrycznym, pokoje wyposażono w łazienki z bieżącą wodą, powstała legendarna, nakryta szklanym dachem restauracja od belgijskich luster nazwana Salą Lustrzaną. Z tego okresu pochodzi również zachowana do dziś główna brama od ulicy Sławkowskiej, nakryta przepiękną secesyjną markizą oraz witraże zdobiące korytarze i restaurację. Świetności i sławy temu miejscu dodatkowo przysporzyli wyjątkowi goście, których długą i imponującą listę otwierają amatorzy hotelowej kawy – Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad czy Jan Kiepura. W kolejnych latach miejsce to stało się punktem spotkań świata arystokracji, finansjery, elit politycznych, wybitnych osobistości ze sfer artystycznych i naukowych. Uczestnicy spaceru wraz z przewodniczką zwiedzą hotelowe wnętrza: hall, restaurację, kawiarnię, a także apartamenty i sale bankietowe. Będzie to z całą pewnością niezapomniana podróż w czasie i prawdziwa uczta dla zmysłów. Przewodnikiem będzie Marta Kostyk-Konik.
Obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl
Udział bezpłatny

 

KRAKÓW NAPRAWDĘ DLA WSZYSTKICH: CMENTARZ RAKOWICKI – HISTORIA MIASTA ZAPISANA W KAMIENIU
16 listopada (sobota) godz. 12.00
START: przed główną bramą cmentarza Rakowickiego od strony ul. Rakowickiej (ul. Rakowicka 26)
Zdjęcie promujące wydarzenie Kraków naprawdę dla wszystkich
Zapraszamy na spacer dla osoby z dysfunkcją wzroku w ramach Muzeomanii z cyklu Kraków naprawdę dla wszystkich. Przewodnikami będą Elżbieta Lang i Katarzyna Bury (MK).
Sentymentalny spacer po cmentarzu Rakowickim śladami niezwykłych krakowian, krakowianek i artystów. Odkryjemy historię ludzi, którzy na trwałe zapisali się w dziejach Krakowa, oraz galerię rzeźby na wolnym powietrzu, czyli najpiękniejsze nagrobki i grobowce autorstwa wybitnych polskich rzeźbiarzy.
Udział bezpłatny


OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
17 listopada (niedziela) godz. 10.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Zdjęcie promujące wydarzenie Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej Krakowskie drogi żelazne.
Wstęp w cenie biletu


DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI MUZEÓW KRAKOWSKICH
17 listopada (niedziela) godz. 10-18
oddziały Muzeum Krakowa

Zdjęcie promujące Dzień otwartych drzwi muzeów krakowskich
Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzenia, który dostępny jest na naszej stronie internetowej: http://bit.ly/DzieńOtwartychDrzwi  
Wstęp bezpłatny


RADIOKOMUNIKACJA RĘKOJMIĄ BEZPIECZEŃSTWA NA KOLEI
17 listopada (niedziela) godz. 13.00-15.00
Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Zdjęcie promujące wydarzenie Radiokomunikacja rękojmią bezpieczeństwa na kolei

Zapraszamy młodzież i dorosłych na wykład połączony z praktycznym pokazem działania urządzeń łączności kolejowej. Prowadzenie: Jakub Wiśnicki (Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień ’39). W trakcie spotkania przekonamy się, jak wiele zależy od szybkiego i sprawnego porozumiewania się personelu kolejowego na stacjach z maszynistami prowadzącymi pociągi na szlaku.
Wstęp wolny


SALON POD FAETONEM: TRANSPORT PUBLICZNY W KRAKOWIE NA PRZEŁOMIE XIX I XX WIEKU
17 listopada (niedziela) godz. 16.00
Pałac Krzysztofory, wejście od ul. Szczepańskiej 2
Zdjęcie promujące wydarzenie Salon pod Fateonem
Zapraszamy na wykład Jacka Kołodzieja w ramach Muzeoamnii z cyklu Salon pod Faetonem.

Trudno sobie wyobrazić racjonalny rozwój miasta bez komunikacji publicznej, a mimo to rzadko jest ona kojarzona jako element inżynierii miejskiej. Zwykle zaliczane są do niej budynki i urządzenia podnoszące standard życia, kulturę, zapewniające rozrywkę, poprawiające dostęp do osiągnięć techniki. Z transportem publicznym mamy do czynienia niemal codziennie. Korzystamy z niego dojeżdżając do pracy, na zakupy, na spotkania... Dla większości postrzegany jest jako niezbędny środek przemieszczania się, dla innych tworzy element miasta czy aglomeracji świadczący o jego wielkości i stopniu rozwoju. To dzięki komunikacji publicznej mogły powstać duże dzielnice znacznie oddalone od centrum, zakłady zbudowane na obrzeżach miasta zatrudniające tysiące pracowników. Pojazdy komunikacji, zwłaszcza tramwaje, posiadające dużą zdolność przewozową oraz prędkość komunikacyjną mają niebagatelną zaletę – nie potrzebują miejsc parkingowych, a więc terenu tak w centrum miasta deficytowego. W czasie wykładu poznamy historię komunikacji publicznej Krakowa, która od XIX wieku aż po dziś dzień stanowi nieustannie rozwijającą się i chyba najszybciej zmieniającą się gałąź inżynierii miejskiej.
Wstęp bezpłatny

MUZEUM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 


GRA PLANSZOWA 111
14 listopada( czwartek) godz.11.00
Fabryka Schindlera, ul. Lipowa 4, sala kinowa
Zdjęcie promujące Gra Planszowa 111

Zapraszamy do wzięcia udziału w grze planszowej dla dzieci w wieku 10–13 lat w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Bitwa, której nie było. Akcja gry toczy się we wrześniu 1939 r. i odtwarza walkę w obronie polskiego nieba, jaką toczyła m.in. 111 eskadra myśliwska.
Prowadzenie: Grzegorz Jeżowski (MK).
Wstęp bezpłatny

 


POCZUJ KRAKÓW: SMUTEK

16 listopada (sobota) godz. 12.00
START: Wieża Rauszowa
Zdjęcie promujące wydarzenie Poczuj Smutek
Zapraszamy młodzież na spacer edukacyjny w ramach Muzeomanii z cyklu Poczuj Kraków. Przewodnikiem będzie Grzegorz Szymanowski.

Często podobny jest do nostalgii, rodzi w nas jednak dużo silniejsze odczucia – np. gdy utracimy coś, co jest dla nas ważne. Ale też smutek może mieć mniej określone źródła. Często jest powiązany z zadumą, z tęsknotą za tymi, którzy odeszli. Wędrując ulicami Krakowa nawet nie zdajemy sobie sprawy, że w wielu miejscach stąpamy po dawnych grobach naszych przodków. W jaki sposób Krakowianie czcili zmarłych? Dowiemy się o tym podczas naszej „smutnej” wyprawy. Rozpoczniemy pod Wieżą Ratuszową, skąd udamy się na cmentarz wokół kościoła św. Wojciecha. Wytropimy ślady po kiedyś największym cmentarzu Mariackim i zobaczymy dzwonek za konających. Stąd ulicą Sienną dotrzemy na dawny cmentarz skazańców, by zakończyć nasze refleksje przy latarni trędowatych pod kościołem św. Mikołaja.
Udział bezpłatny


AKADEMIA MAŁEGO ODKRYWCY: BĄDŹ GWIAZDĄ, CZYLI SZALONA PRZYGODA Z POP ARTEM!
17 listopada (niedziela) godz. 11.00
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
Zdjęcie promujące wydarzenie Akademia Małego Odkrywcy
Zapraszamy na spotkanie warsztatowe dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat w ramach Muzeomanii  z cyklu Akademia Małego Odkrywcy. Prowadzenie Mikołaj Rejs, Michał Hankus (MK).
Za sztuką współczesną czasem trudno nadążyć. Tu artyści kręcą film, a tam nagrywają płyty jak muzycy. A jeszcze gdzie indziej pokazują nam sztukę, która przypomina gry komputerowe! Artyści są trochę jak gwiazdy współczesnej kultury, których plakaty mamy nad łóżkiem. No właśnie! Czy sztuka współczesna może być popularna? Zapraszamy na kolorowe i szalone warsztaty pop artu, gdzie połączymy sztukę z reklamą albo stworzymy własną gwiazdę, albo okładkę płyty, albo komiks, albo... o rany jest tyle możliwości!
Mikołaj Rejs jest wielkim miłośnikiem miasta. Na budynkach, murach umieszcza swoje fantazyjne murale, które wyglądają jak z baśni! Ponadto zajmuje się także edukacją artystyczną, a jego prace znajdziecie w całej Polsce!
Obowiązuje rezerwacja miejsc info@muzeumkrakowa.pl
Wstęp: 10 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny)

 


MAMY NIEPODLEGŁĄ!
Zdjęcie promujące wydarzenie Mamy Niepodległą!

Od 9 do 11 listopada 2019 Muzeum Krakowa bierze udział w „Mamy Niepodległą!”. Wraz z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zapraszamy do optymistycznego świętowania Niepodległości oraz dzielenia się radością z bliskimi i znajomymi poprzez wysłanie okolicznościowej kartki pocztowej. Tegoroczną nowością jest możliwość wysłania pocztówki w wersji papierowej lub elektronicznej. Tematem edycji 2019 są prawa obywatelskie i reformy socjalne z przełomu lat 1918 i 1919.
W tych dniach, w naszym Centrum Obsługi Zwiedzających (Rynek Główny 1, Sukiennice od strony ul. Szewskiej) będzie można otrzymać bezpłatne okolicznościowe kartki. Jeśli chcieliby Państwo wysłać pocztówkę tradycyjną, to po wypisaniu adresata i życzeń będzie można wrzucić ją do urny stojącej w COZ, a po zakończeniu akcji Muzeum przekaże je do punktu Poczty Polskiej. Jeśli wolą Państwo wysłać pocztówkę elektroniczną, można to zrobić poprzez tę stronę.
Zapraszamy do wspólnego świętowania 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości!

 

KONKURS JESTEM KRAKÓW
Zdjęcie promujące wydarzenie Jestem Krakow

Zapraszamy do wzięcia udziału w naszym konkursie, który polega na twórczym przetworzeniu wybranego obiektu ze zbiorów Muzeum Krakowa. Spośród 12 zaproponowanych artefaktów – pochodzących z najcenniejszych muzealnych kolekcji – należy wybrać jeden. Następnie twórczo przetworzyć obiekt – z zachowaniem jego idei, treści, techniki lub formy – i stworzyć własne dzieło sztuki, wykorzystując dowolną technikę artystyczną. Inspiracją może być nawet detal: opowieść związana z obiektem, technika w jakiej został wykonany lub charakterystyczny ornament. Nie ma ograniczeń, króluje wyobraźnia!
Więcej informacji znajdą Państwo na naszej stronie: http://bit.ly/KonkursJestemKrakow

#JESTEMKRAKOW
Muzeum Krakowa obchodzi Jubileusz 120-lecia. Ponieważ hasło obchodów jubileuszowych brzmi „Jestem Kraków”, zadaliśmy znanym i mniej znanym krakowianom pytanie: A Ty kim jesteś?

http://bit.ly/KrzysztofPiatkowski

Zapraszamy wszystkich do oglądania!

 

TRWAJĄCE WYSTAWY CZASOWE
Czy zwiedziłeś już nasze wystawy czasowe? Sprawdź na naszej stronie www.muzeumkrakowa.pl/wystawy/czasowe kiedy i w którym oddziale można je zwiedzać, by zdążyć przed ich końcem.

Zdjęcie promujące wydarzenie Mój drugi dom
MÓJ DRUGI DOM? HUTA IM. LENINA

8 listopada 2019 – 5 kwietnia 2020
Muzeum Podgórza


Zdjęcie promujące wydarzenie Krakowskie Koleje Żelazne
KRAKOWSKIE KOLEJE ŻELAZNE
17 października 2019 – 15 marca 2020
Muzeum Podgórza

Zdjęcie promujące wydarzenie Zwierzyniec zaprasza garbary
ZWIERZYNIEC ZAPRASZA GARBARY
21 września 2019 – 17 maja 2020
Dom Zwierzyniecki

Zdjęcie promujące wydarzenie Bitwa której nie było
BITWA, KTÓREJ NIE BYŁO
31 sierpnia 2019 – 1 marca 2020
Fabryka Emalia Oskara Schindlera

Zdjęcie promujące wydarzenie Atomowa groza
ATOMOWA GROZA
1 marca – 31 grudnia 2019
Muzeum Nowej Huty

Zdjęcie promujące wydarzenie KL PLASZOW wystawa plenerowa 
KL PLASZOW wystawa plenerowa
Teren poobozowy, pomiędzy ul. Kamieńskiego a ul. Wielicką
https://www.youtube.com/watch?v=5hpkKfk_zcQ
 

 


Baner #jestemkrakow
Baner Przemieszczanie Muzeum Krakowa

Play Play