Góra Parkowa w Krynicy-Zdrój zachwyca historią i nowoczesnością

Oświetlone choinki i stary samochód.
Już od 85 lat turyści oraz mieszkańcy Krynicy-Zdrój mogą podróżować wagonikami kolei linowo-terenowej PKL na Górę Parkową, która jest jednym z głównych punktów rekreacyjnych miasta. Ośrodek turystyczny Grupy PKL jest miejscem przepełnionym retro atrakcjami, które zabierają gości w sentymentalną podróż w czasie.

Powstała na fali entuzjazmu, który towarzyszył po sukcesie technicznym, organizacyjnym i finansowym, związanym z budową i otwarciem kolei linowej prowadzącej na Kasprowy Wierch.

Kolej linowo-terenowa w Krynicy-Zdrój była pierwszą tego typu koleją w Polsce, która została uruchomiona dokładnie 19 grudnia 1937 roku.  I choć swoje urodziny kolej świętowała w grudniu, ten rok na Górze Parkowej będzie pełen jubileuszowych retro niespodzianek.

Data otwarcia kolei linowo - terenowej w historii Krynicy-Zdrój zapisała się na stałe. Wśród pierwszych turystów, którzy wyruszyli wagonikiem na Górę Parkową znalazły się tak znamienite postacie, jak np. Aleksandra Piłsudska - żona marszałka Józefa Piłsudskiego, czy znany inżynier oraz niezapomniany gospodarz uzdrowiska Leon Nowotarski.

Góra Parkowa to drugi ośrodek turystyczny PKL, z którym wiąże się wiele niesamowitych i pięknych historii. Jest to niezwykłe miejsce, położone w samym sercu uzdrowiska – Krynicy-Zdrój. Najbliższy rok będzie dla ośrodka jubileuszowym. Turyści oraz mieszkańcy regionu będą mogli skorzystać z przygotowanych jubileuszowych atrakcji oraz konkursów z nagrodami.

Retro atrakcje i sentymentalna podróż w czasie

W odnowionym po modernizacji ośrodku PKL na Górze Parkowej, możemy powrócić do przeszłości, poczuć klimat oraz czar dawnych lat, a także przekonać się o wyjątkowości tego niezwykłego miejsca i skorzystać z retro atrakcji.

Dzięki multimediom, znajdującym się w dolnej stacji kolei Góra Parkowa, przeniesiemy się aż do roku 1937. To tutaj odwiedzający mogą spotkać – niemalże twarzą w twarz – turystów sprzed 85 lat, a to wszystko za sprawą nowoczesnej technologii i inscenizacji, która przenosi gości w czasie do dnia otwarcia kolei. Dodatkowo za sprawą oryginalnych i odrestaurowanych zabytkowych wagoników kolei linowo-terenowej wyruszymy w niezapomnianą podroż wprost na Górę Parkową.

Przy górnej stacji kolei linowo-terenowej PKL czeka na turystów Restauracja i Kawiarnia Parkowa, których wnętrza nawiązują do modnego stylu art deco, który królował w latach 30. ubiegłego wieku. W wykwintnych pomieszczeniach skosztujemy dań, które również przeniosą nas do minionej epoki.

Przez cały sezon zimowy turyści mogą odwiedzić magiczny Park Światła, który rozświetla szczyt Góry Parkowej i również w nim za pomocą retro iluminacji przenieść się do niezwykłych lat 30. ubiegłego wieku. Znajdziemy tu między innymi gramofon, z którego płyną dźwięki sentymentalnej melodii; retro auto, w którym poczujemy klimat dawnych lat, a także romantyczną altankę. 

Park Światła zlokalizowany jest tuż obok budynku górnej stacji kolei linowo-terenowej na Górze Parkowej. Atrakcja czynna jest codziennie od godziny 15:00. 

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej PKL oraz GoraParkowa.pl, a także mediów społecznościowych ośrodka, w których pojawiają się wszystkie aktualne informacje.

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets