Back

Akweny do kąpieli

Akweny do kąpieli

brzeg zalewu, błękitne niebo, słońce
Małopolska oferuje dla miłośników „wodnego szaleństwa” szeroki wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu. Oprócz term, wyposażonych na najwyższym światowym poziomie i prezentujących szeroki zakres usług, Małopolska posiada wiele akwenów.

Małopolska oferuje dla miłośników „wodnego szaleństwa” szeroki wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu. Oprócz term, wyposażonych na najwyższym światowym poziomie i prezentujących szeroki zakres usług, Małopolska posiada wiele akwenów.

Zalewy i jeziora to miejsca gdzie nie tylko można znaleźć ochłodę podczas okresu letniego ale również podziwiać dziedzictwo naturalne regionu. Miejsca, które przyciągają poprzez wysoką jakość usług gastronomiczno-hotelowych, mają również dobrze rozwiniętą infrastrukturę towarzyszącą. Akweny przyciągające amatorów „wody” pozwalają nie tylko na plażowanie, kąpiel i rejsy statkiem ale również na aktywny wypoczynek, poprzez uprawianie wielu sportów wodnych  takich jak:  windsurfing, żeglarstwo, sporty motorowodne. Corocznie wielu mieszkańców naszego regionu i turystów odwiedzających Małopolskę, spędza wolny czas korzystając z „uroków wodnych” regionu. 

Kraków, Bagry. Zbiornik, enklawa spokoju, leży blisko centrum Krakowa, w dzielnicy Płaszów. Samochodem da się dojechać niemal nad sam jego brzeg (ul. Kozia i Bagrowa). W pobliżu akwenu zatrzymują się też autobusy miejskie. Kąpielisko jest strzeżone (bezpłatne), a w KS Płaszowianka lub ośrodku rekreacyjno-żeglarskim HORN można wypożyczyć sprzęt wodny.

Zalew Kryspinowski. Jezioro powstało w wyrobisku nieczynnej kopalni piasku, a jego zalety to piaszczyste plaże i niewielka odległość od centrum Krakowa. Do Kryspinowa można dojechać z Krakowa drogą nr 780, kursują tu również liczne autobusy podmiejskie. Samochód można zostawić na płatnym parkingu. Kąpielisko jest strzeżone (płatne), dysponuje wypożyczalnią sprzętu wodnego, boiskami sportowymi i placem zabaw.

Przylasek Rusiecki. Prawie 20 niewielkich jeziorek zajmuje dawne wyrobiska żwirowni. Miejsce, enklawa dzikiej przyrody, znajduje się tuż pod Krakowem. Dojazd jest możliwy ulicą Igołomską, a następnie do osiedla Przylasek Rusiecki, do którego kursują także autobusy miejskie. Przy strzeżonym kąpielisku (bezpłatne), na wschodnim brzegu największego jeziorka, działa parking (płatny). Sprzęt wodny można wypożyczyć u ratowników.

Jezioro Czchowskie. Niewielkie zaporowe jezioro powstałe na Dunajcu poniżej dużej zapory w Rożnowie otaczają strome, zalesione zbocza. Akwen jest więc wyjątkowo malowniczy, ale też trudno dostępny. Jedyne dogodne zejście do wody i oficjalne kąpielisko (bezpłatne) znajdują się obok przystani wodnej, tuż przy zaporze. Latem dyżuruje tu ratownik. Niedaleko działa drugie kąpielisko: poniżej zapory na Dunajcu, obok stadionu miejskiego w Czchowie. Wzdłuż brzegu zbiornika, po jego zachodniej stronie, biegnie droga nr 75 z Brzeska do Nowego Sącza.

Jezioro Czorsztyńskie. Akwen doskonale nadaje się do celów wypoczynkowych, brzegi są zazwyczaj łatwo dostępne, a okolice wyjątkowo malownicze. Dojazd nad jezioro zapewnia szosa nr 969 z Nowego Targu do Krościenka nad Dunajcem oraz boczna droga z Dębna do Niedzicy. Nad jeziorem działa kilka plaż i przystani wodnych. W Niedzicy, zaledwie 200 m od wzgórza z zamkiem, można odpocząć na kąpielisku Zamajerz-Zamek jedynym strzeżonym. Obok znajduje się port jachtowy i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Na północnym brzegu funkcjonuje kąpielisko Stara Droga w Kluszkowcach. Na przystani Aqualand można znaleźć punkty gastronomiczne i wypożyczalnię sprzętu.

Jezioro Klimkówka. Ukryte pośród dzikich pasm Beskidu Niskiego, jezioro powstało dzięki zaporze przegradzającej rzekę Ropę (około 18 km na południe od Gorlic). Dojeżdża się do niego z szosy nr 28 Nowy Sącz – Jasło drogą z Ropy do Uścia Gorlickiego. Jezioro znane jest przede wszystkim amatorom windsurfingu, panują na nim doskonałe warunki do uprawiania tego sportu. Brak natomiast oficjalnych kąpielisk i plaż strzeżonych.

Jezioro Rożnowskie. Kolejny zbiornik zaporowy na Dunajcu, oddalony około 15 km od Nowego Sącza, otaczają strome, choć niewysokie wzgórza. Po zachodniej stronie jeziora biegnie droga nr 75 z Nowego Sącza do Brzeska, po wschodniej natomiast, przez Gródek nad Dunajcem, droga nr 975 z Nowego Sącza do Wojnicza. W Gródku znajduje się duże, popularne kąpielisko strzeżone. Można tu wypożyczać rowery wodne lub kajaki. Bogatą ofertą sprzętu wodnego dysponuje stanica wodna PTTK Beskid w Znamirowicach, po zachodniej stronie jeziora (www.beskid.pttk.pl; jachty, łodzie, deski windsurfingowe, kajaki, motorówki). Nad akwenem położonych jest sporo ośrodków wypoczynkowych z własnymi kąpieliskami i wypożyczalniami sprzętu.

Zalew Chechło. Ten największy zbiornik wodny w Trzebini leży na skraju Puszczy Dulowskiej. Jego południowa część jest zagospodarowana, latem działa tam strzeżone kąpielisko (płatne). Zaplecze gastronomiczno-noclegowe i wypożyczalnie sprzętu wodnego zapewniają ośrodki wypoczynkowe. Są również place zabaw oraz boiska sportowe.

Rzeki i potoki. Bezpieczne kąpieliska znajdują się m.in. na:
– Dunajcu: w Czchowie koło szpitala;
– Rabie: w Dobczycach poniżej zapory, Gdowie-Zarabiu, Myślenicach, Lubniu, Pcimiu i Stróży;
– Skawie: w Wadowicach między mostami;
– potoku Szczawnik: w Muszynie Złockie;
– potoku Porębianka: w Porębie.

Jakość wody w kąpieliskach jest co roku badana przez Sanepid.