Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Jagielloński

Budynek Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego - dwupiętrowy gmach w stylu neogotyckim

Gołębia 24, 31-007 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

Jest najstarszym Uniwersytetem na ziemiach Polskich i obecnie uznawanym za najlepszy w Polsce, nie zawsze nosił tę dumną nazwę i nie zawsze, w swej długiej i burzliwej historii, znajdował się na pierwszym miejscu. Uczelnia została założona przez Kazimierza III Wielkiego w 1364 roku i działa z krótkimi przerwami do dnia dzisiejszego.

Aktualną nazwę Uniwersytet Jagielloński nosi od roku 1817, dla upamiętnienia roli rodu Jagiellonów w jego powstaniu. Burzliwe wydarzenia historyczne na ziemiach polskich odcisnęły piętno także na uczelni. Masowe skazanie na śmierć pedagogów podczas II wojny światowej, podział na mniejsze jednostki i likwidacja niektórych wydziałów, to wszystko wpływało na organizację i działalność Uniwersytetu. Dopiero po roku 1989 uczelnia zyskała szeroką, należną jej autonomię i w końcu w roku 1993 powróciła do uczelni medycyna w postaci Collegium Medicum.

Do najwybitniejszych absolwentów należą zarówno prominentni politycy, zasłużeni dla historii Polski oraz wybitni naukowcy o światowej sławie. Warto wymienić przynajmniej niektórych z nich: Jan Kochanowski, Jan Długosz, Jan III Sobieski, Mikołaj Kopernik, Stanisław Wyspiański, Bronisław Malinowski, Roman Ingarden, Karol Wojtyła czy Wisława Szymborska.

Obecnie Uniwersytet Jagielloński zatrudnia ponad 4000 pracowników i kształci ponad 40 tysięcy. studentów z całego świata. Przyciąga ich poziom uczelni oraz niezwykłe miejsce – Kraków.

Koniecznie warto odwiedzić budynki i sale Collegium Maius i Collegium Novum, gdzie można otrzeć się o majestat uniwersytetu i poczuć atmosferę, którą napawały się najwyższe sfery intelektualne w historii. Obecnie w Collegium Maius znajduje się Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego z bezcennymi artefaktami, do których należą instrumenty naukowe, obrazy, rzeźby, grafiki, rysunki, akwarele, wyroby złotnicze, ceramika, tkaniny itp. Z kolei powstały w 1783 roku z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, zlokalizowany przy ulicy Kopernika 27, jest miejscem nauki i wypoczynku dostępnym dla każdego.


Powiązane treści