Beskid Mały i Makowski - zabytki

Kalwaria Zebrzydowska
Zarówno w Beskidzie Małym, jak i Makowskim znajdziemy wiele zabytków. Najsłynniejsze z nich to budowle sakralne. Najcenniejszy jest manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy z XVII w Kalwarii Zebrzydowskiej, który wpisany został w 1999 r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na kompleks składa się Bazylika Matki Bożej Anielskiej z Sanktuarium i cudownym wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej, klasztor Ojców Bernardynów oraz słynny park pielgrzymkowy, składający się z 45 kapliczek i kościółków. Przy ulicy Bernardyńskiej, przed Placem Rajskim i wejściem na teren zespołu klasztornego stoi ciąg budynków zwanych Domami Pątników. Dwupiętrowe domy zbudowane zostały w I połowie XVIII wieku i posiadają oryginalne drewniane tarasy z zadaszeniem. Warte zobaczenia są także kościół św. Józefa oraz kościół św. Michała Archanioła i Konwent Bonifratrów św. Florian w Zebrzydowicach. Obowiązkowym przystankiem są Wadowice, rodzinne miasto św. Jana Pawła II, gdzie odwiedzić warto Bazylikę Ofiarowania NMP i Klasztor Ojców Karmelitów Bosych z Sanktuarium św. Józefa. 

 

Ponadto na uwagę zasługuje drewniany kościół św. Joachima w Skawinkach, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim, kościół Narodzenia NMP i kościółek na Stradomiu w Myślenicach. W rejonie można zwiedzić także kościół Trójcy Przenajświętszej w Jordanowie oraz Sanktuarium Matki Bożej Inwałdzkiej

To nie koniec sakralnych zabytków. Na uwagę zasługują kościół św. Erazma w Barwałdzie Dolnym oraz zespół kościelno-klasztorny w Suchej Beskidzkiej. Pierwszy kościół w tym miejscu wybudował w 1614 r. właściciel osady Piotr Komorowski. Dokonał tego po cudownym uzdrowieniu choroby oczu. 
W Beskidzie Małym znajduje się także Groń Jana Pawła II (wcześniej Jaworzyna, 886 m n.p.m.) leżący w jego wschodniej części. Pod szczytem góry stoi kaplica Matki Bożej Królowej Gór wystawiona jako dar turystów dla Ojca Świętego Jana Pawła II. Obok kaplicy ustawiono stalowy krzyż poświęcony „ludziom gór” oraz pomnik Jana Pawła II.

Będąc w okolicy warto odwiedzić urokliwą Lanckoronę, kiedyś ulubione miejsce wypoczynku krakowskich artystów. Dziś dawny urok zachowała wyjątkowa, drewniana zabudowa oraz kościół Jana Chrzciciela z XIV w. Na szczególną uwagę zasługuje rynek, wokół którego skupiają się najciekawsze architektonicznie budynki, a także górujące nad wioską ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego. Drewnianą zabudowę można również podziwiać w Makowie Podhalańskim, gdzie zachowały się domy z I poł. XIX w. 

Swój wyjątkowy klimat ma także Sucha Beskidzka – to tutaj zobaczymy renesansowy zamek Komorowskich, nazywany często „Małym Wawelem” (z uwagi na podobieństwo arkadowych dziedzińców w obu budowlach). Obecnie mieści się w nim m.in. Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej, Miejski Ośrodek Kultury wraz z Galerią Sztuki „ZAMEK”, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii oraz Hotel i Restauracja „KASPER SUSKI”. Znaną atrakcją okolicy jest Karczma „Rzym” mieszcząca się w oryginalnym budynku karczmy z XVIII w., w której serwowane są smaczne, tradycyjne dania.

Będąc w Myślenicach koniecznie trzeba zobaczyć Dom Grecki, Dwór Dolnowiejski, młyn wodny zbożowy, zamczysko oraz przejść się po zabytkowym, myślenickim rynku. Warto wiedzieć, że w Tokarni znajduje się dworek szlachecki wraz z zabytkowym wozem strażackim. W Jordanowie zaś można spacerować po uroczym rynku, przy którym znajduje się największa atrakcja i jednocześnie znakomita wizytówka całej gminy Jordanów – Ratusz Miejski. Ten jednopiętrowy budynek został wybudowany w 1911 roku, pierwotnie miał drewniane wykończenia, jednak po gruntownym remoncie został zmieniony jego wygląd zewnętrzny. Kilka minut spacerem od rynku, na jordanowskich plantach "szubertowskich" można podziwiać okazały Dąb Wolności. Został posadzony, zgodnie z uchwałą Rady Miasta, 21 maja 1919 r. Upamiętnia on odzyskanie niepodległości przez Polskę.

Podróżując po Beskidzie Małym i Makowskim warto pamiętać o klasycystycznym pałacu Bobrowskich w Andrychowie. Pałac, obok kościoła parafialnego, jest jednym z najstarszych obiektów miasta. Założenie pałacowo-parkowe znajduje się w samym centrum Andrychowa. Tworzy je trójskrzydłowy, parterowy, częściowo podpiwniczony pałac, zwrócony frontem w stronę ulicy Krakowskiej oraz rozciągający się po jego południowo-wschodniej stronie obszerny park z rozległym stawem.

Jednym z ciekawszych zabytków w okolicy jest dwór w Stryszowie, wzniesiony w XVI w. przez ówczesnego właściciela Stryszowa Adama Suskiego jako dwór obronny. W I poł. XVIII w. uległ zniszczeniu w wyniku pożaru, a po odbudowie zmieniono jego charakter, nadając mu cechy rezydencji wiejskiej. W latach 50-tych XX w. przekazano go Muzeum na Wawelu, dziś pełni rolę placówki muzealnej, jako oddział Zamku Królewskiego na Wawelu.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści