Kopalnie Soli

Kopalnie Soli

Kaplica św. Kingi
Przeżyj niesamowitą przygodę i odkryj tajemnice solnych podziemi! Jedne z najważniejszych atrakcji turystycznych Małopolski są znów otwarte dla zwiedzających!

Na terenie Małopolski znajdują się dwie najcenniejsze w Polsce oraz unikatowe w skali światowej kopalnie soli. Bochnia i Wieliczka, bo właśnie o tamtejszych kopalniach mowa, są niewątpliwą atrakcją regionu i z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę turystów – nie tylko wycieczek szkolnych, ale i turystów indywidualnych, w tym także z zagranicy. Kopalnie te już od XIII w. wchodziły w skład żup krakowskich, starsza jednak kopalnia w Bochni, która swą działalność rozpoczęła w 1251 r. i działała aż do 1990 roku.

Z podkrakowskimi kopalniami związana jest legenda o księżniczce Kindze (późniejszej świętej), żonie księcia Bolesława Wstydliwego. Opuszczając rodzinne Węgry, księżniczka miała wrzucić pierścień do szybu jednej z tamtejszych kopalń. Odnaleziono go w bryle soli pod Krakowem, w miejscu, gdzie następnie powstała jedna z naszych żup. 

Kopalnie soli na Liście UNESCO

Oba niezwykłe zabytki znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, zwiedzając je można nie tylko poznać historię wydobycia soli na tym terenie, ale też przeżyć niesamowitą przygodę: kopalnie te nie są zwykłymi muzeami, ale pełnymi multimediów i atrakcji ekspozycjami, które w nowoczesny sposób prezentują swoje zasoby. Wizytówką obu miast są również szyby kopalniane, które do tej pory świadczą o dawnej historii i są punktami orientacyjnymi w krajobrazie tych małopolskich miast.

 

Kopalnia Soli "Wieliczka"

Wieliczka dzięki kopalni soli znana jest na całym świecie. Sól z solanek powierzchniowych warzono tu już 3500 lat p.n.e., początki eksploatacji soli kamiennej datuje się natomiast na XIII w., z tego bowiem okresu pochodzi najstarszy szyb odkryty na dziedzińcu Zamku Żupnego. Początkowo kopalnia stanowiła własność książęcą, a następnie królewską. Z pieniędzy uzyskiwanych ze sprzedaży soli opłacano profesorów Akademii Krakowskiej, budowano i odnawiano krakowskie kościoły i kamienice, łożono na renesansową rozbudowę Wawelu. Kilka wieków później, w 1978 r., kopalnię soli w Wieliczce wpisano na Listę UNESCO, doceniając jej unikatowość w skali świata. Odwiedź już dziś - kup bilet.

 

 

Kopalnia Soli Bochnia

Kopalnia soli w Bochni to najstarsza kopalnia soli w Polsce. Wydobycie soli w okolicach Bochni to historia sięgająca 3,5 tys. lat p.n.e. Początki bocheńskiej kopalni jako zakładu wydobywczego sięgają roku 1248. Kopalnia Soli Bochnia, jest największym skarbem bocheńszczyzny, właśnie dzięki złożom soli, miasto Bochnia stało się jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych średniowiecznej małopolski. Z każdym mijającym stuleciem Kopalnia Soli zostawiała wyraźny wpływ na historię miasta, jego rozwój urbanistyczny, ale również historię przedsiębiorczości, rozwój przemysłu i społeczeństwa. Dzisiaj Kopalnia Soli Bochnia to jeden z największych ośrodków turystycznych regionu. Zaplanuj zwiedzanie - kup bilet.

 

Certyfikat Bezpieczna Turystyka

Multimedia