Przygotowaliśmy specjalnie dla Was opisy szlaków turystycznych w Małopolsce

Widok na grupę trystów spacerujących zboczami gór. W tle widać wzniesienia górskie.
Krótka spacerowa wędrówka a może wielogodzinna wyprawa na najwyższe szczyty – wybór zależy od naszego doświadczenia, przygotowania kondycyjnego, warunków atmosferycznych a także ilości czasu jakim dysponujemy. Gęsta sieć małopolskich szlaków turystycznych, ścieżek spacerowych i edukacyjnych sprawia, że każdy znajdzie trasę dla siebie.

Wybierając się nawet na krótką górską wędrówkę trzeba się odpowiednio ubrać, pamiętać o zabraniu prowiantu i wody (zwłaszcza w upalny dzień) i sprawdzeniu prognozy pogody. Wyruszenie odpowiednio wcześnie sprawi, że nie będziemy czuli presji, iż dzień się chyli ku zachodowi, a my wciąż jesteśmy daleko od celu. Ważne, by mierzyć siły na zamiary, tak zaplanować wędrówkę, by była ona przyjemnością, mieć czas na podziwiania widoków, a nie tylko na zaliczenie trasy.

Według jakich zasad przygotowaliśmy opisy

  • Przygotowaliśmy kilka propozycji górskich wędrówek z każdego zakątka Małopolski.
  • Wszystkie poniższe szlaki mogą pokonać osoby przeciętnie sprawne fizyczne.
  • Decydującym kryterium wyboru powinna być kondycja, znajomość swojego organizmu.
  • Radzimy zacząć od krótszych wypraw, stopniowego przyzwyczajania organizmu do wysiłku fizycznego. Wtedy i dłuższe wędrówki nie będą uciążliwe, przyniosą wiele wrażeń i satysfakcji z pokonania słabości, przejścia coraz dłuższych odcinków.
  • Większość tras zaczyna się i kończy w tym samym miejscu.
  • Są też i takie, których punkty wyjścia na szlak i zakończenia wędrówki są nieco oddalone od siebie, wtedy podpowiadamy, jak dotrzeć do miejsca, w którym zostawiliśmy samochód. W każdym opisie zawarliśmy wskazówki dotyczące dojazdu i miejsc parkingowych, ale nie ma przeszkód, by skorzystały z nich osoby niezmotoryzowane, gdyż do wszystkich miejsc (albo w ich bezpośrednie pobliże) można dotrzeć komunikacją zbiorową. Pod tym kątem nie przygotowaliśmy wskazówek, gdyż ulega to nieustannym modyfikacjom, najlepiej jest to sprawdzić samemu w internecie.

W góry chce się wracać

Nawet w niższych partiach trzeba pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, z respektem podchodzić do majestatu gór. O odpowiednim przygotowaniu do górskich wypraw przypominają filmiki opracowane w ramach akcji „Najważniejsze wrócić” prowadzonej przez Małopolską Organizację Turystyczną i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Kto raz odkryje urok górskich szlaków, ten nieustannie chce na nie wracać. To nic, że bywa ciężko, wieje wiatr i zacina deszcz. Magia gór przyciąga, nieustannie pokazują swoje nowe oblicze. Zapraszamy na wędrówkę po małopolskich szlakach, skorzystania z naszych podpowiedzi albo samodzielnego wyznaczania sobie szczytów do zdobycia, tras do pokonania.

Poniżej kilka propozycji i szlaków pieszych i samochodowych po Małopolsce. Lista będzie na bieżąco uzupełniana. 

Dokładne opisy znajdziecie poniżej pod ilustracjami.

 


Powiązane treści