Jesteś tutaj:
Powrót

Małopolskie parki rozrywki nie tylko dla dzieci

Małopolskie parki rozrywki nie tylko dla dzieci

Widok na grupę osób siedzących w wagoniku na rollercosterze.
Nigdzie w Polsce nie ma takiego kompleksu parków rozrywki dla dzieci jak w Małopolsce. Gwarantują one podróż do krainy baśni, szaleństwo w wesołym miasteczku czy spacer po parku jurajskim – każdy z nas chętnie wróci do lat dzieciństwa, zwłaszcza w towarzystwie własnych dzieci, przyjaciół, rodziny. Nic nie zbliża tak, jak wspólne pozytywne emocje, dawka adrenaliny, czy podróż do wykreowanych światów egzotyki i bajek. Zapraszamy do zabawy!

Energylandia – pokaźna dawka adrenaliny

Zdecydowanie numer jeden wśród parków rozrywki w Polsce, to Energylandia, zlokalizowana w Zatorze. Park oferuje niezapomniane wrażenia, zarówno dla młodszych jak i starszych, na 123 atrakcjach rozmieszczonych na 70 hektarach terenu. Na obszarze parku wydzielone są różne strefy tematyczne: Bajkolandia, strefa familijna, strefa ekstremalna, Water Park, Smoczy Gród oraz Aqualantis. Z pewnością dla najmłodszych gości najbezpieczniejsza będzie wizyta z Bajkolandii – w krainie bajek i baśni, w której każdy maluch może zostać bohaterem swojej ulubionej kreskówki lub spotkać postać z bajki. Karuzele, mini coastery, autka i samolociki tworzą przestrzeń bezpieczną i bardzo atrakcyjną dla najmłodszych dzieci.

Strefa familijna dostarcza więcej adrenaliny i oferuje przestrzeń do zabawy dla całych rodzin. Spływy wodne, kolejka widokowa oraz wyścig na torze Moya Formuła Autodrom to tylko niektóre z możliwości wspólnego spędzenia czasu. Osoby z mocniejszymi nerwami mogą wypróbować kilka Roller Coasterów, które potrafią zaskoczyć. Warto pamiętać, że na niektórych atrakcjach obowiązuje ograniczenie wzrostu: minimum 140 cm.

Strefa ekstremalna to już przestrzeń dla wyjątkowo odważnych i spragnionych mocnych doznań. Zabawę na najwyższych obrotach zapewniają najszybsze i największe Roller Coastery, ogromne wahadło Azec Swing, czy potężne 40 metrowe ramię Space Boostera, których prędkość osiąga nawet 140 km/h. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj Hyperion – najwyższy i najszybszy w Europie w swojej kategorii oraz SPeed Water Coaster – światowy rekordzista wśród wodnych Roller Coasterów.

Smoczy gród to z kolei strefa stylizacją przenosząca do świata Władcy Pierścieni i Wiedźmina. Wyjątkowa kraina fantastyki wykonana w drewnie i kamieniu, z detalami nawiązującymi do architektury średniowiecza. Największą atrakcją jest tutaj Wooden Coaster Zadra będący najwyższym na świecie (63 metry). Kolejka osiąga prędkość 120 km/h, a nachylenie pierwszego spadku jest równe 90 stopniom. Zapiera dech w piersiach! Najmłodsi mogą wybrać się kolejką widokową do krainy smoków lub wypróbować najnowszą, widokową atrakcję – Wonder Wheel z 30 gondolami.

Water Park i Aqualantis to strefy na piękną, wakacyjną pogodę. Można tutaj zażyć relaksu i kąpieli ciesząc się egzotycznym otoczeniem. Emocji dostarczają liczne zjeżdżalnie, a każda ze stref przenosi w inne, tropikalne miejsce.

Inwałd Park – kompleks parków

To kompleks pięciu parków tematycznych, z których każdy zabiera odwiedzających do innej krainy. W Parku Miniatur, w przepięknym otoczeniu przespacerować można się wśród największych zabytków i perełek architektury polskiej, europejskiej i światowej. Wieża Eiffela, Bazylika świętego Piotra z Watykanu czy Mur Chiński to tylko niektóre z najsłynniejszych obiektów. Tych, którzy mają chęć na podróż w czasie do średniowiecza zapraszamy do Warowni Inwałd. Średniowieczny zamek i osada odkrywają tajemnice życia pierwszych władców i osadników, prezentują uprawiane zawody.

Dinolandia to z kolei park dinozaurów, w którym można dowiedzieć się wielu ciekawostek o ich życiu i zobaczyć specjalnie przygotowane okazy. Park oferuje także rozrywkę w pięknym otoczeniu w parku linowym, na polu minigolfa, ściance wspinaczkowej czy plaży wśród dinozaurów. Każdy może zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w paszczy dinozaura lub spróbować swoich sił na stanowisku paleontologicznym.

W cenie biletu jest zwiedzanie Ogrodu Jana Pawła II – największego na świecie kwitnącego obrazu papieża-Polaka.

Ostatnia atrakcja wchodząca w skład kompleksu to Kucyk Mini ZOO, w którym żyją różne gatunki zwierząt. To wyjątkowe ZOO na mapie Małopolski, ponieważ można na jego terenie dokarmiać zwierzęta specjalnie przygotowaną karmą.

Zatorland – Park Dinozaurów i nie tylko

To jeszcze jedna atrakcja na mapie Małopolski przenosząca odwiedzających w czasy prehistoryczne. Zatorland to zarazem największy park ruchomych dinozaurów w Europie. W parku prezentowanych jest ponad 100 różnych dinozaurów, które poruszają się i wydają dźwięki. Największy przedstawiciel gatunku, Argentynozaur jest wielkości kilkupiętrowej kamienicy. Wizyta w parku, to nie tylko pokaźna dawka świetnej zabawy, ale także niezwykle ciekawa lekcja z historii Ziemi. Na miejscu jest także możliwość wzięcia udziału w warsztatach paleontologicznych, a wytyczone ścieżki edukacyjne dostarczają niesamowitych wrażeń. Na terenie Zatorlandu znajduje się także Lunapark z bogatą ofertą kina 5D, symulatora 3D i innych atrakcji.

Do tajemniczego świata bogów i herosów greckich zaprasza z kolei Parki Mitologii, który oferuje możliwość poznania głównych bohaterów mitologicznych wierzeń i opowiadań.

Ogromną atrakcją jest także Park Owadów, w którym mieszka 28 różnych owadów wielkości człowieka.

Rabkoland - blisko czterdzieści atrakcji

W Rabkolandzie czeka na dzieci mnóstwo wyjątkowych atrakcji. Począwszy od karuzel i kolejek górskich, idąc przez samochodziki i łódeczki, kończąc na interaktywnych placach zabaw. Wielogodzinna rekreacja potrafi zmęczyć każdego. Gdy goście czują głód lub zwyczajnie chcą odpocząć, bez problemu mogą skorzystać z aż kilku punktów gastronomicznych. Na małych łasuchów i ich opiekunów czekają sycące obiady, drobne przekąski, lokalne smakołyki i mnóstwo słodkości. Co jest olbrzymim atutem Rabkolandu? Bezpieczeństwo! Dzięki temu, że park przeznaczony jest dla dzieci w określonym wieku, najmłodsi nie muszą bawić się pomiędzy grupami dużo starszych nastolatków.

Parki linowe i inne atrakcje

Wyjątkowym miejscem na mapie Krakowa jest GOJUMP Kraków-Sikorki, czyli największy park trampolin w Małopolsce. W obiekcie odbywają się różnego rodzaju zajęcia sportowe dla dzieci i dorosłych. Acrofun, akrobatyka, gimnastyka czy freerunning to tylko niektóre z oferty zajęciowej parku. Dodatkowo dostępny jest dla gości basen z gąbkami, w parku można zorganizować urodziny i zajęcia dla szkół.

Bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci, tych starszych i młodszych, cieszą się sprawnościowe parki linowe. Jeden z takich parków znajduje się nawet w samym Krakowie i zapewnia rozrywkę na najwyższym poziomie. Odwiedzający mają do wyboru pięć tras o różnej długości i różnych trudnościach, między innymi trasę tyrolkową, wysoką, średnią.

Inne słynne parki linowe w prawdziwym krajobrazie górskim znajdują się w Zakopanem – Gugu Park Linowy z widokiem na Giewont oraz w Krynicy Zdroju – Krynicki Park Linowy u podnóża Jaworzyny Krynickiej.

Parki oferują namiastkę sportów wyczynowych z podstawowymi umiejętnościami obsługi sprzętu do asekuracji oraz sprawdzeniem podstawowych umiejętności wspinaczkowych i zręcznościowych.

Strefa relaksu – parki wodne i termy

Przyjemną formą rozrywki jest także relaksacyjna wizyta w parkach wodnych. Park Wodny Kraków zaprasza mieszkańców Krakowa i okolic na relaks i naukę, zajęcia fitness oraz na lecznicze masaże. Najsłynniejsze w regionie są jednak kąpiele geotermalne na Podhalu. Aqua Park Zakopane oferuje wodne atrakcje z najpiękniejszym widokiem – z zewnętrznych basenów roztacza się przepiękna panorama na Giewont, bardzo przyjemnie jest wygrzewać się w geotermalnej wodzie a wzrok napawać widokiem Tatr. Dla dzieci atrakcją są zjeżdżalnie i mniejsze baseny. Termy Chochołowskie,  największe termy w Polsce, zapraszają dodatkowo do chochołowskiego SPA – do strefy wellness na relaksacyjne i lecznicze zabiegi.

 

Multimedia


Powrót

Skarby z łąki – zasmakuj w podróży!

Skarby z łąki – zasmakuj w podróży!

Żółte kwiaty łąkowe, w prawym dolnym rogu białe logo Małopolski i napis
Zioła – skarby małopolskich łąk – odkryj je w podróży! Mienią się kolorami wśród zielonych traw, niepowtarzalnie pachną, doskonale smakują, wspomagają leczenie wielu schorzeń, słyną z licznych zastosowań – mowa o ziołach. Wystarczy rozejrzeć się uważnie wokół po czerwcowej łące, aby oprócz soczystej zieleni traw odkryć gatunki roślin, które od wieków słyną ze swoich niezwykłych właściwości, albo smaku, bez którego nie obejdzie się wiele tradycyjnych potraw. Naturalne zielne skarby doskonale wpisują się w wyjątkowy krajobraz Małopolski i uzupełniają malownicze, sielskie panoramy.

Lokalne gospodynie od stuleci, poprzez praktykę i obserwację zgłębiały tajniki różnorodnego zastosowania dziko rosnących roślin. Od zawsze zioła wykorzystywane były w naturalnej, aromaterapii, w kuchni jako przyprawa, do zdobienia domów, wyrobu nalewek i innych alkoholi. Dawniej dobrą znajomość ziół i sposobów ich wykorzystania utożsamiano nawet z magią i nadprzyrodzonymi umiejętnościami uzdrawiającymi. Lokalne znachorki i znachorzy, w zależności od czasów w których żyli, byli albo bardzo doceniani w lokalnych społecznościach, albo traktowani jak ludzie, którzy mają kontakt z nieczystymi mocami. Wykorzystanie ziół straciło na popularności i znaczeniu wraz z rozwojem medycyny i farmacji. Syntetyczne, bardziej skuteczne substancje wyparły naturalne ziołowe wyciągi czy napary. 


Aktualnie, coraz częściej powracamy do tego co daje nam natura, poszukujemy zdrowych alternatyw dla powszechnie dostępnych medykamentów. W Małopolsce funkcjonuje wiele gospodarstw rolnych i agroturystycznych z bogatą ziołową ofertą. Za modelowe można uznać te, zgromadzone na szlaku „Małopolska wieś pachnąca ziołami”. Znalazły się tu 22 gospodarstwa agroturystyczne, gdzie turyści, oprócz poznawania uroków wsi, mają możliwość spróbowania m.in. dań regionalnych i nalewek przygotowywanych na bazie roślin leczniczych. Większość gospodarstw ma także ofertę zabiegów odnowy biologicznej, opartych na kuracjach ziołowych. We wszystkich obiektach są przydomowe ogrody ziołowe, a ich właściciele prowadzą regionalną kuchnię z wykorzystaniem roślin leczniczych i wyprodukowanych przez siebie w warunkach ekologicznych warzyw i owoców.


Wiele ziół dziko rosnących można również spotkać na łąkach, w lasach podczas pieszych czy rowerowych wędrówek po Małopolsce. Wystarczy tylko mieć oczy szeroko otwarte i umieć rozpoznawać te wyjątkowe rośliny. 

Małopolskie zioła i ich właściwości

Podróżując po Małopolsce bez trudu znajdziecie dziko rosnące zioła:

  • Pokrzywa zwyczajna - powszechnie występująca, często traktowana jako chwast, ma wiele zastosowań w farmacji i kosmetyce. Leczy choroby układu moczowego oraz układu oddechowego. 
  • Rumianek pospolity – chyba najbardziej popularna i znana roślina lecznicza, jego właściwości pomagają w łagodzeniu zapalenia spojówek, kojeniu podrażnienia skóry, gojeniu się ran, pielęgnacji włosów. Zawiera aktywne substancje, które skutecznie sobie radzą z dolegliwościami trawiennymi. 
  • Chmiel zwyczajny – szyszka chmielu zawiera substancję o właściwościach uspokajających, pomaga przy zasypianiu oraz łagodzi nadpobudliwość, ma też właściwości moczopędne, łagodzi objawy menopauzy. Szukajcie go na wilgotnych terenach. 
  • Kozłek lekarski (waleriana) - od wieków znany jako środek wyciszający podczas napięcia nerwowego oraz ułatwiający zasypianie. 
  • Mniszek lekarski - w przydomowych trawnikach traktowany jako chwast, posiada wiele ciekawych zastosowań - skutecznie poprawia trawienie, wykazuje właściwości moczopędne, wzmacniające odporność oraz wspomagające walkę z chorobami skóry. 
  • Dziurawiec zwyczajny - jest skuteczny przy dolegliwościach wątroby i układu pokarmowego, zwiększa wydzielanie żółci, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie żołądka i jelit, będzie dobrym antidotum po spożyciu alkoholu. Dodatkowo wspomaga leczenie zapalenia nerek i nadciśnienia tętniczego.
  • Mięta – ma ostry smak, piękny aromat i bardzo szerokie zastosowania. Wspomaga układ trawienny i nerwowy, pobudza łaknienie, jest przydatna w chorobach ginekologicznych. Dodawana do dań, podkręca smak wielu potraw. 
  • Skrzyp polny – wzmacnia skórę, włosy i paznokcie, działa przeciwkrwotocznie i moczopędnie. Wspomaga leczenie ran. 
  • Krwawnik pospolity – zioło, które często traktowane jest jako niepożądany chwast, jednak bywa pomocny w leczeniu chorób kobiecych. 

 

Gorąco zachęcamy Was do podróży po Małopolsce i tworzenia własnych ziołowych kompozycji. Rośliny zebrane podczas spaceru, wysuszone, albo zakonserwowane w inny sposób mogą uzupełnić skład domowych apteczek, albo przyprawić własnoręcznie przygotowane dania. Warto również uprawiać zioła we własnych ogrodach, tworzyć łąki kwietne – to piękne i ekologiczne rozwiązanie, bo zużywają zdecydowanie mniej wody, niż popularne trawniki. 

Multimedia