Jesteś tutaj:
Powrót

Małopolskie parki rozrywki nie tylko dla dzieci

Małopolskie parki rozrywki nie tylko dla dzieci

Widok na grupę osób siedzących w wagoniku na rollercosterze.
Nigdzie w Polsce nie ma takiego kompleksu parków rozrywki dla dzieci jak w Małopolsce. Gwarantują one podróż do krainy baśni, szaleństwo w wesołym miasteczku czy spacer po parku jurajskim – każdy z nas chętnie wróci do lat dzieciństwa, zwłaszcza w towarzystwie własnych dzieci, przyjaciół, rodziny. Nic nie zbliża tak, jak wspólne pozytywne emocje, dawka adrenaliny, czy podróż do wykreowanych światów egzotyki i bajek. Zapraszamy do zabawy!

Energylandia – pokaźna dawka adrenaliny

Zdecydowanie numer jeden wśród parków rozrywki w Polsce, to Energylandia, zlokalizowana w Zatorze. Park oferuje niezapomniane wrażenia, zarówno dla młodszych jak i starszych, na 123 atrakcjach rozmieszczonych na 70 hektarach terenu. Na obszarze parku wydzielone są różne strefy tematyczne: Bajkolandia, strefa familijna, strefa ekstremalna, Water Park, Smoczy Gród oraz Aqualantis. Z pewnością dla najmłodszych gości najbezpieczniejsza będzie wizyta z Bajkolandii – w krainie bajek i baśni, w której każdy maluch może zostać bohaterem swojej ulubionej kreskówki lub spotkać postać z bajki. Karuzele, mini coastery, autka i samolociki tworzą przestrzeń bezpieczną i bardzo atrakcyjną dla najmłodszych dzieci.

Strefa familijna dostarcza więcej adrenaliny i oferuje przestrzeń do zabawy dla całych rodzin. Spływy wodne, kolejka widokowa oraz wyścig na torze Moya Formuła Autodrom to tylko niektóre z możliwości wspólnego spędzenia czasu. Osoby z mocniejszymi nerwami mogą wypróbować kilka Roller Coasterów, które potrafią zaskoczyć. Warto pamiętać, że na niektórych atrakcjach obowiązuje ograniczenie wzrostu: minimum 140 cm.

Strefa ekstremalna to już przestrzeń dla wyjątkowo odważnych i spragnionych mocnych doznań. Zabawę na najwyższych obrotach zapewniają najszybsze i największe Roller Coastery, ogromne wahadło Azec Swing, czy potężne 40 metrowe ramię Space Boostera, których prędkość osiąga nawet 140 km/h. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj Hyperion – najwyższy i najszybszy w Europie w swojej kategorii oraz SPeed Water Coaster – światowy rekordzista wśród wodnych Roller Coasterów.

Smoczy gród to z kolei strefa stylizacją przenosząca do świata Władcy Pierścieni i Wiedźmina. Wyjątkowa kraina fantastyki wykonana w drewnie i kamieniu, z detalami nawiązującymi do architektury średniowiecza. Największą atrakcją jest tutaj Wooden Coaster Zadra będący najwyższym na świecie (63 metry). Kolejka osiąga prędkość 120 km/h, a nachylenie pierwszego spadku jest równe 90 stopniom. Zapiera dech w piersiach! Najmłodsi mogą wybrać się kolejką widokową do krainy smoków lub wypróbować najnowszą, widokową atrakcję – Wonder Wheel z 30 gondolami.

Water Park i Aqualantis to strefy na piękną, wakacyjną pogodę. Można tutaj zażyć relaksu i kąpieli ciesząc się egzotycznym otoczeniem. Emocji dostarczają liczne zjeżdżalnie, a każda ze stref przenosi w inne, tropikalne miejsce.

Inwałd Park – kompleks parków

To kompleks pięciu parków tematycznych, z których każdy zabiera odwiedzających do innej krainy. W Parku Miniatur, w przepięknym otoczeniu przespacerować można się wśród największych zabytków i perełek architektury polskiej, europejskiej i światowej. Wieża Eiffela, Bazylika świętego Piotra z Watykanu czy Mur Chiński to tylko niektóre z najsłynniejszych obiektów. Tych, którzy mają chęć na podróż w czasie do średniowiecza zapraszamy do Warowni Inwałd. Średniowieczny zamek i osada odkrywają tajemnice życia pierwszych władców i osadników, prezentują uprawiane zawody.

Dinolandia to z kolei park dinozaurów, w którym można dowiedzieć się wielu ciekawostek o ich życiu i zobaczyć specjalnie przygotowane okazy. Park oferuje także rozrywkę w pięknym otoczeniu w parku linowym, na polu minigolfa, ściance wspinaczkowej czy plaży wśród dinozaurów. Każdy może zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w paszczy dinozaura lub spróbować swoich sił na stanowisku paleontologicznym.

W cenie biletu jest zwiedzanie Ogrodu Jana Pawła II – największego na świecie kwitnącego obrazu papieża-Polaka.

Ostatnia atrakcja wchodząca w skład kompleksu to Kucyk Mini ZOO, w którym żyją różne gatunki zwierząt. To wyjątkowe ZOO na mapie Małopolski, ponieważ można na jego terenie dokarmiać zwierzęta specjalnie przygotowaną karmą.

Zatorland – Park Dinozaurów i nie tylko

To jeszcze jedna atrakcja na mapie Małopolski przenosząca odwiedzających w czasy prehistoryczne. Zatorland to zarazem największy park ruchomych dinozaurów w Europie. W parku prezentowanych jest ponad 100 różnych dinozaurów, które poruszają się i wydają dźwięki. Największy przedstawiciel gatunku, Argentynozaur jest wielkości kilkupiętrowej kamienicy. Wizyta w parku, to nie tylko pokaźna dawka świetnej zabawy, ale także niezwykle ciekawa lekcja z historii Ziemi. Na miejscu jest także możliwość wzięcia udziału w warsztatach paleontologicznych, a wytyczone ścieżki edukacyjne dostarczają niesamowitych wrażeń. Na terenie Zatorlandu znajduje się także Lunapark z bogatą ofertą kina 5D, symulatora 3D i innych atrakcji.

Do tajemniczego świata bogów i herosów greckich zaprasza z kolei Parki Mitologii, który oferuje możliwość poznania głównych bohaterów mitologicznych wierzeń i opowiadań.

Ogromną atrakcją jest także Park Owadów, w którym mieszka 28 różnych owadów wielkości człowieka.

Rabkoland - blisko czterdzieści atrakcji

W Rabkolandzie czeka na dzieci mnóstwo wyjątkowych atrakcji. Począwszy od karuzel i kolejek górskich, idąc przez samochodziki i łódeczki, kończąc na interaktywnych placach zabaw. Wielogodzinna rekreacja potrafi zmęczyć każdego. Gdy goście czują głód lub zwyczajnie chcą odpocząć, bez problemu mogą skorzystać z aż kilku punktów gastronomicznych. Na małych łasuchów i ich opiekunów czekają sycące obiady, drobne przekąski, lokalne smakołyki i mnóstwo słodkości. Co jest olbrzymim atutem Rabkolandu? Bezpieczeństwo! Dzięki temu, że park przeznaczony jest dla dzieci w określonym wieku, najmłodsi nie muszą bawić się pomiędzy grupami dużo starszych nastolatków.

Parki linowe i inne atrakcje

Wyjątkowym miejscem na mapie Krakowa jest GOJUMP Kraków-Sikorki, czyli największy park trampolin w Małopolsce. W obiekcie odbywają się różnego rodzaju zajęcia sportowe dla dzieci i dorosłych. Acrofun, akrobatyka, gimnastyka czy freerunning to tylko niektóre z oferty zajęciowej parku. Dodatkowo dostępny jest dla gości basen z gąbkami, w parku można zorganizować urodziny i zajęcia dla szkół.

Bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci, tych starszych i młodszych, cieszą się sprawnościowe parki linowe. Jeden z takich parków znajduje się nawet w samym Krakowie i zapewnia rozrywkę na najwyższym poziomie. Odwiedzający mają do wyboru pięć tras o różnej długości i różnych trudnościach, między innymi trasę tyrolkową, wysoką, średnią.

Inne słynne parki linowe w prawdziwym krajobrazie górskim znajdują się w Zakopanem – Gugu Park Linowy z widokiem na Giewont oraz w Krynicy Zdroju – Krynicki Park Linowy u podnóża Jaworzyny Krynickiej.

Parki oferują namiastkę sportów wyczynowych z podstawowymi umiejętnościami obsługi sprzętu do asekuracji oraz sprawdzeniem podstawowych umiejętności wspinaczkowych i zręcznościowych.

Strefa relaksu – parki wodne i termy

Przyjemną formą rozrywki jest także relaksacyjna wizyta w parkach wodnych. Park Wodny Kraków zaprasza mieszkańców Krakowa i okolic na relaks i naukę, zajęcia fitness oraz na lecznicze masaże. Najsłynniejsze w regionie są jednak kąpiele geotermalne na Podhalu. Aqua Park Zakopane oferuje wodne atrakcje z najpiękniejszym widokiem – z zewnętrznych basenów roztacza się przepiękna panorama na Giewont, bardzo przyjemnie jest wygrzewać się w geotermalnej wodzie a wzrok napawać widokiem Tatr. Dla dzieci atrakcją są zjeżdżalnie i mniejsze baseny. Termy Chochołowskie,  największe termy w Polsce, zapraszają dodatkowo do chochołowskiego SPA – do strefy wellness na relaksacyjne i lecznicze zabiegi.

 

Multimedia


Powrót

Kraków i okolice – zasmakuj w podróży! Nie tylko obwarzanki oraz maczanka po krakowsku

Kraków i okolice – zasmakuj w podróży! Nie tylko obwarzanki oraz maczanka po krakowsku

Trzy rzędy obwarzanków krakowskich z makiem i solą ułożone jeden na drugim
Kraków, jak na stolicę Małopolski przystało, to centrum kulinarne regionu. Oferta gastronomiczna jest tu wyjątkowo bogata i zróżnicowana. Nie brakuje również miejsc, gdzie można spróbować regionalnych smakołyków i kupić miejscowe przysmaki.

Chrupiące obwarzanki, chleb prądnicki i kukiełki, aromatyczna kiełbasa krakowska sucha, maczanka po krakowsku, bajgle z Kazimierza, pstrąg ojcowski i te bardziej współczesne legendy smaku, kiełbaski z nyski pod Halą Targową i słynne zapiekanki z Placu Nowego. Oto tradycyjne smaki Krakowa. Brzmi smacznie? A to tylko przedsmak kulinarnej wyprawy po Krakowie. Dacie się namówić na smakowitą przygodę?

Bajgle – z Krakowa do Nowego Jorku

W przypadku Krakowa śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że nie ma drugiego takiego miasta w Polsce, w którym oferta kulinarna byłaby aż tak różnorodna. W gąszczu restauracji, barów i bistro, oferujących potrawy niemal z całego świata, bez problemu można jednak odnaleźć prawdziwie lokalne produkty. Podpowiadamy, gdzie ich szukać?

Kuchnia krakowska, podobnie jak w przypadku innych subregionów Małopolski, kształtowała się pod wpływem wielu kultur. Zawirowania administracyjne na przestrzeni wieków sprawiły, że mogła obficie czerpać z tradycji kulinarnej ludności żydowskiej, ukraińskiej, ormiańskiej, a widać w niej także mocne wpływy austro-węgierskie. Niestety, okres powojenny i czas PRL ujednolicił kuchnię, spopularyzował masowo produkowaną żywność. Na szczęście dzisiaj wiele smaków odradza się i wraca do łask.

Na krakowskim Kazimierzu królowała kuchnia żydowska. Bajgle, które dziś uchodzą za wizytówkę Nowego Jorku, pochodzą właśnie z Kazimierza. Wpływy wschodnie, ukraińskie i ormiańskie rozwijały się z uwagi na połączenia handlowe między wschodnią, a zachodnią częścią Europy. Najsilniej jednak w kuchni krakowskiej zaznaczyły się tradycje austro-węgierskie. Popularny sernik, piszinger czy tort Sachera, to przysmaki przybyłe do Krakowa wprost z wiedeńskich stołów.

Obwarzanek z dokumentu lokacyjnego Krakowa

Najbardziej rozpoznawalny krakowski przysmak to oczywiście obwarzanek. Wypiekano go już w średniowieczu, a pierwszy pisany tekst, w którym o nim wspomniano pochodzi z XIII w. Dziś obwarzanek to czołowy polski akcent na unijnej liście produktów regionalnych. Jego nazwa wiąże się z obwarzaniem ciasta przed pieczeniem, czyli moczeniem ciasta we wrzątku.

Tradycyjne krakowskie pieczywo, to również chleb prądnicki i kukiełka lisiecka – bułka o charakterystycznym wrzecionowatym kształcie. Potrawy regionalne, jakich możecie skosztować w Krakowie to także maczanka po krakowsku (danie z wieprzowiny podawane z sosem kminkowym i pieczywem), krakowskie flaczki i żurek.

Będąc w Krakowie nie można też odmówić sobie wyjątkowej kaczki po krakowsku, podawanej z kaszą i grzybami. Dziś to flagowe danie najlepszych restauracji w Małopolsce. Dawniej mieszkańcy, zajadali się również zupą kminkową, a sam kminek był niezwykle popularną przyprawą dodawaną do wielu dań. A skoro o przyprawach mowa, w każdym krakowskim daniu nie może zabraknąć także soli z Wieliczki, wydobywanej spod ziemi nieprzerwanie od setek lat.

Zapiekanki z Placu Nowego i kiełbaski z nyski

Turysta przyjeżdżający do Krakowa, musi obowiązkowo spróbować też typowego miejscowego fast foodu - zapiekanek sprzedawanych w popularnym „okrąglaku” na Placu Nowym i kiełbasek z niebieskiej nyski, pieczonych na żywym ogniu z bukowego drewna sprzedawanych od wieczora do poranka przed Halą Targową na Grzegórzkach.

Legendarnych krakowskich smaków można spróbować również w Jadłodajni u Stasi, którą doskonale znają wszyscy krakowianie. Nic więc dziwnego, że zwyciężyła w ubiegłorocznym plebiscycie – Turystyczne Skarby Małopolski.

Od Rynku Kleparskiego po Targ Pietruszkowy

O słynnej uczcie u Wierzynka słyszał chyba każdy, ale czy wiecie, że w Krakowie istnieje miejsce związane z jedzeniem działające nieprzerwanie od XV wieku? To Rynek Kleparski z dużą liczbą stoisk z produktami spożywczymi. Znajdziecie tutaj niemalże wszystko, a w wielu przypadkach zakupy zrobicie bezpośrednio u producentów.

Podobnie jest również na Targu Pietruszkowym na Podgórzu, gdzie w każdą sobotę możecie kupić świeże, regionalne przysmaki wprost od rolników i producentów. Małopolskich, ale także europejskich produktów ekologicznych nie brakuje też na Targu Ekosfera Stara Piekarnia w Płaszowie. Gwarantujemy, że w każdym z tych miejsc znajdziecie mnóstwo inspiracji na kulinarne ekopamiątki z Małopolski.

Jeśli macie niewiele czasu i spacerujecie wyłącznie po centrum miasta, możecie zajrzeć do Kraków Story w Pawilonie Wyspiańskiego na Placu Wszystkich Świętych. W tym wyjątkowym miejscu, w którym odbywają się różnego rodzaju warsztaty, można także kupić wyśmienite miody z Pasieki Morawskich, wyroby z lawendy z Lavendziarni Stoki 6, soki z Tłoczni Maurera i wiele innych małopolskich smakowitości, które starannie dobiera kuratorka sekcji kulinarnej – Agnieszka Sendor, współzałożycielka Pstrąga Ojcowskiego.

Smaki okolic Krakowa

A skoro mowa o pstrągu ojcowskim to czas przyjrzeć się smakołykom z okolic Krakowa. Kulinarną gwiazdą Doliny Prądnika i Ojcowskiego Parku Narodowego (najmniejszego polskiego parku narodowego) jest oczywiście pstrąg ojcowski.

Tradycja hodowli pstrągów potokowych w Ojcowie sięga lat 30. ubiegłego wieku. W 2014 roku nieużywane, przeznaczone do naturalizacji stawy objęła w dzierżawę Magda Węgiel razem z córką Agnieszką Sendor. Dzięki ciężkiej pracy i wielkiemu zaangażowaniu nie tylko udało się przywrócić świetność hodowli pstrąga potokowego, ale również stworzyć wspaniałe miejsce do wypoczynku, relaksu oraz doznań kulinarnych. To idealny pomysł na np. wycieczkę rowerową ze stolicy Małopolski, której celem, oprócz oczywiście urokliwych widoków jurajskich skał, jest wyśmienita wędzona ryba.

Na południe od Krakowa wytwarza się również wyjątkowe wędliny. Wśród nich królują, będące produktami regionalnymi, kiełbasa lisiecka i piaszczańska. Wędzonki z Podstolic, gmin Liszki i Czernichów także słyną smakiem i jakością w całej okolicy.

Do posiłku warto zadbać o kieliszek dobrego wina. Winnica Srebrna Góra w Lesie Wolskim oraz Winnica Wieliczka to niejedyne jurajskie winnice, w których można degustować wyborne trunki produkowane na światowym poziomie. Wszystkie je odnajdziecie z łatwością na Małopolskim Szlaku Winnym.

Niezależnie od tego czy planujecie dłuższy pobyt w Krakowie, czy tylko jednodniową wycieczkę, cieszcie się wszystkimi smakami Krakowa i Małopolski.

Multimedia