Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Tradycyjne Święto Rękawki na Kopcu Krakusa

Tradycyjne Święto Rękawki na Kopcu Krakusa

Rękawka

Kopiec Krakusa, 30-543 Kraków

"> tel. +48 126563670
Data i godzina rozpoczęcia: wtorek, 2 kwietnia 2024 11:30
Data i godzina zakończenia: wtorek, 2 kwietnia 2024 18:00
"> Organizator: Rada Dzielnicy XIII, Dom Kultury "Podgórze", Drużyna Wojów Wiślańskich Krak
Sokolska 13, 30-510 Kraków
Rękawka– to święto obchodzone od wieków we wtorek , trzeciego dnia po Wielkanocy.

Od roku 2001 odbywa się w Krakowie pod Kopcem Krakusa, w Starym Podgórzu, w tym roku przypada na dzień 2 kwietnia . Impreza ma charakter stylizowanego, średniowiecznego festynu,  w formie prezentacji uzbrojenia i życia z okresu wczesnego średniowiecza,  pokazów walk, występów i konkursów.

Skąd nazwa „Rękawka ” ?  Pojawiła się ona po raz pierwszy w XVII wieku na oznaczenie wzgórza, na którym usypano kopiec legendarnego Kraka. Jak głosi legenda, po śmierci wielkiego i dobrego króla Kraka lud okryty wielką żałobą postanowił wznieść zmarłemu władcy wspaniałą mogiłę na prawym brzegu Wisły, naprzeciw wzgórza wawelskiego.

„Gdy przyszło do sypania mogiły, kto żyw nosił ziemię. A noszono ją, jak kto mógł: koszami, w cholewach butów, a najczęściej w rękawach szytych wedle starej mody – obfitych, szerokich, bufiastych.” (Jan Adamczewski „Legendy Starego Krakowa”). Inne wyjaśnienie wywodzi tę  nazwę z języka starosłowiańskiego i jest pochodną czeskiego słowa „rakew” oznaczającego trumnę i serbskiego „raka”, czyli grób. Tradycja obrzędów Rękawki pochodziła prawdopodobnie z czasów przedchrześcijańskich, kiedy na kopcu odbywały się pogańskie zaduszki wiosenne (dawne rytuały pogrzebowe).

Na zaproszenie organizatorów pod Kopiec Krakusa przybywają grupy rekonstrukcji historycznej, pasjonaci  i rzemieślnicy. Dzięki nim można zobaczyć, jak wyglądało życie we wczesnośredniowiecznych osadach, rekonstrukcje obrzędów związanych z tradycją Rękawki (rozpalenie świętego ognia, bieg wojów dookoła Kopca), scenki rodzajowe przybliżające życie w średniowiecznej Małopolsce, pokazy rzemiosła historycznego ( kowalstwo, tkactwo, powroźnictwo, warzenie soli, zielarstwo), koncerty muzyki dawnej, pokazy sprawności siłowych i szermierczych, spektakularne bitwy. Uzupełnieniem jest możliwość poznania historii Kopca Krakusa,  państwa Wiślan i Polan. Corocznie na Tradycyjne Święto Rękawki przyjeżdża ponad 30 drużyn z całej Polski.

Święto Rękawki nierozerwalnie związane jest z historią i tradycją Starego Podgórza. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy można zwiedzić malowniczy kościółek św. Benedykta, obok którego odbywa się wielki odpust.

 


Powiązane treści