Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Przełęcz nad Łapszanką

Przełęcz nad Łapszanką

Pola pożółkłe od kwiatów, ciągnące się ku dolinie. Po prawej i lewej kilka drzew. Na wprost w oddali lasy a nad nimi wysokie szczyty gór, częściowo po lewej ośnieżone i kłębiaste chmury na niebie.

34-442 Łapsze Niżne Region turystyczny: Pieniny i Spisz

Obok Litwinki to najbardziej znany spiski punkt widokowy na Tatry. Przełęczą nad Łapszanką (945 metrów nad poziomem morza) prowadzi granica polsko-słowacka, nie biegnie ona jednak wierzchołkiem grzbietu, lecz nieco poniżej, jego południowymi stokami.

Spod przełęczy, z obydwu jej stoków spływają dwa potoki. Na północną stronę spływa potok Łapszanka w dolinie którego znajduje się polska miejscowość Łapszanka. Na południową stronę spływa spod przełęczy Osturniański Potok w dolinie którego znajduje się słowacka miejscowość Osturnia. Na przełęczy stoi malownicza, góralska kapliczka loretańska, murowana, bielona, kryta gontem z 1928 roku Przy kapliczce jest krzyż upamiętniający tragiczną śmierć młodego gospodarza z Łapszanki, który 17 lipca 1967 roku „dzwoniąc na zbliżającą się burzę” został rażony piorunem. Spod kapliczki rozpościera się wspaniała panorama, szczególnie na południe, poprzez dolinę Osturni, na zalesiony główny grzbiet Magury Spiskiej, a za nim w całej okazałości Tatry Bielskie, za nimi Tatry Wysokie – słowackie i polskie, w kierunku zachodnim Tatry Zachodnie. Szlaki na Przełęczy nad Łapszanką to: niebieski z Kacwina, niebieski z Nowej Białej, żółty z Łapszów Niżnych, żółty do granicy ze Słowacją i dalej do Osturni.


Powiązane treści