Obecnie w dystrybucji jest 15 map do samodzielnego wydruku, cztery rozkładane mapy papierowe z przebiegiem tras: VeloDunajec, VeloNatura, VeloMetropolis, Wiślana Trasa Rowerowa oraz pięć map regionów.
Mapy w wersji PDF do druku
Zachęcamy do korzystania z przygotowanych do samodzielnego wydruku map Wiślanej Trasy Rowerowej, VeloDunajec oraz EuroVelo11/VeloNatura w wersji PDF. Gotowe trasy VeloMałopolska zostały podziale na 16 odcinków. Dzięki temu, zachowana jest ich czytelność przy mniejszym formacie a zastosowany format A4 umożliwia swobodne wydrukowanie w domu. Zawarte w mapach dodatkowe informacje turystyczne oraz ciekawostki sprawiają, że są idealnym przewodnikiem podczas wycieczek rowerowych po trasach VeloMałopolska.
Aktualne mapy w PDF, wydanie z grudnia 2024 roku, do ściągnięcia i wydrukowania (format A4):
Nie ma tak licznie odwiedzanego miejsca w Polsce. Nie ma miejsca tak bliskiego sercu wszystkim Polakom. Nie ma miejsca, na które tak narzekają i do którego tak ciągną. Tatry i Zakopane.
Co Polacy mają w duszy?
Ołtarze wolności – góry, których tylko niewielka część leży w granicach Polski, należą do duchowego krajobrazu Polaków. Mekka turystów, letnia i zimowa stolica kraju. Tatry urzekają krajobrazami strzelistych szczytów, odbijających się w taflach górskich jezior, skrywanymi tajemnicami. Wierzymy, że w ich głębi śpią rycerze, którzy powstaną bronić niepodległości. To ostatnie ostoje dzikiej zwierzyny: niedźwiedzi, świstaków i kozic. Już na początku XX w. stały się miejscem niemal mitycznym, do którego przyjeżdżali Polacy z wszystkich zaborów: wypoczywając, lecząc gruźlicę, rzucając wyzwania niezdobytym szczytom i ścianom, tworząc dzieła sztuki inspirowane często tatrzańskimi przeżyciami i podhalańską kulturą, spiskując o wolną Polskę. Dziś pielgrzymuje tu 5-6 mln ludzi rocznie.
Skarby ludzkości
Tatry to światowy rezerwat biosfery. Chronione przez Tatrzański Park Narodowy obszary mają zaledwie 212 km kw., ale spotkać tu można jedne z nielicznych i wymierających gatunków zwierząt i roślin. Tu żyją ostatnie w Polsce niedźwiedzie, tylko tu spotkać można świstaki i kozice. Tu gniazdują orły przednie i najmniejsze i najbardziej kolorowe ptaki w Polsce, czyli pomurniki. Skalne zerwy Tatr Wysokich i łagodne kopuły Tatr Bielskich, wysokogórskie jeziora, z których Morskie Oko jest niemal symbolem Polski, różnorodność przyrodnicza to prawdziwe skarby naszej ziemi. Park narodowy jest bardzo dobrze udostępniony dla zwiedzających, a w najbardziej atrakcyjne miejsca dotrą również osoby niepełnosprawne. Warto wiedzieć, że obszar Polskich Tatr mógł być chroniony dzięki hrabiemu Władysławowi Zamoyskiemu, który podarował w 1924 r. polskiemu narodowi posiadaną przez siebie znaczą część gór.
Kasprowy Wierch
Święta góra Polaków. Piękna i bestia. Pożądana i znienawidzona. Sławna i niesławna. Zaledwie 1987 m n.p.m. Statystycznie był tu każdy Polak. Kto choć raz nie stał pięciu godzin w kolejce po bilet w Kuźnicach, kto choć raz nie stał godzinę po herbatę na Kasprowym, kto choć raz nie wystawiał bladej twarzy na nadtatrzańskie słońce – ten nie wie, jak żyć. Ważne, aby tu być, aby raz zobaczyć stąd zachodzące nad Czerwonymi Wierchami słońce.
Lux-torpedą, balonem w kosmos
Z Krakowa do Zakopanego jest tylko 105 km, ale dla pokreślenia tego faktu trzeba jednak dodać, że odległość tę pokonuje się czasem w 4-5 godzin. W czasach nie tak odległych jechało się z Krakowa do Zakopanego furkami, po której to podróży (nawet dwudniowej), trzeba było tydzień wypocząć. Kolej dochodzi tu dopiero od końca XIX w., a na uwagę zasługuje Lux-torpeda (spalinowy autobus szynowy), która kursowała w latach 30., a w 1936 przejechała trasę z Krakowa do Zakopanego w 2 godz. i 18 minut. Rekord dotąd nie pobity!!! Warto wiedzieć, że Tatry były miejscem jednej z pierwszych prób zdobycia granic kosmosu. W październiku 1938 r. z Doliny Chochołowskiej podjęto próbę wypuszczenia balonu stratosferycznego, który miał dotrzeć na wysokość 30 000 m. Na chwilę przed startem doszło jednak do katastrofy…
Pępek świata, czyli zimowa i letnia stolica Polski
Zimą z 1913 na 1914 r. publicysta warszawskiej prasy po raz pierwszy użył słowa o zimowej stolicy Polski. Nie trzeba tłumaczyć, że chodzi o Zakopane. Potem zostało także letnią stolicą, aż w końcu Rafał Malczewski nazwał Zakopane Pępkiem świata. Były czasy, kiedy na ulicach Zakopanego spotkać można było najsłynniejszych Polaków, kiedy rozstrzygały się tu losy kraju, kiedy szkicowano tu plany wielkich wojen. Myślicie, że to już przeszłość? Przyjedźcie. Zobaczycie. Prawdziwy kurort z niepowtarzalną atmosferą swojskiego grajdoła, gdzie spotkać można serialową gwiazdę i polityka z pierwszych stron gazet. Setki pubów, knajpek, restauracji ze smakami, o których nie śniło się Magdzie Gessler i Wojciechowi Amaro. I niepowtarzalna atmosfera tłumów ludzkich na Krupówkach.
Termy
Jeżeli czegoś brakowało na Podhalu to właśnie takich miejsc. Wodne parki z gorącą wodą, dziesiątkami urządzeń masujących, falujących i wprawiających człowieka w dobry nastrój. Aquapark w Zakopanem, Termy Podhalańskie na granicy Szaflar i Białego Dunajca, Terma Bukowina w Bukowinie Tatrzańskiej, Terma Bania w Białce. Pod dachem i na zewnątrz, różne temperatury, wody częściowo zmineralizowane z nieskażonego niczym wnętrza Ziemi. I wierzcie, nie ma chyba przyjemniejszego czasu dla zażywania kąpieli, jak letnie popołudnia, kiedy słońce ma się już ku wieczorowi.
Klimat tu specyficzny, wszystko odczuwane jest ostrzej i na większą skalę. Jak pada, to przez kilka dni. Jak wieje, to porywa człowieka. Śnieg potrafi spaść w środku lata. Właśnie tatrzańskie lato znane jest ze swojej zmienności. Dlatego śledzenie prognoz to najważniejsza sprawa przed długimi i szczytowymi wycieczkami. To może mieć wpływ na Wasze bezpieczeństwo. Prognoza jednodniowa jest zazwyczaj sprawdzalna. Gorzej z intensywnością opadów, spadkiem temperatury i siłą wiatru. Gwałtowna zmiana warunków, przede wszystkim gwałtowny spadek temperatury i gwałtowne opady (dotyczy to zwłaszcza lipca i sierpnia) były przyczyną wielu tatrzańskich tragedii. Podajemy kilka zasad dotyczących pogody w Tatrach:
W Tatrach bywa zimno, średnia temperatura na Kasprowym Wierchu w lipcu to jedynie 7,5 st. C. Podczas wędrówki na szczyty temperatura się zmniejsza o ok. 0,6 st. C na każde 100 metrów. Jeżeli w Kuźnicach (1100 m n.p.m.) jest 20 st. C, na Świnicy (2301 m n.p.m.) już tylko 13 st., a w czasie burzy może spaść nawet do zera.
Śnieg w lipcu i sierpniu to nic dziwnego. Na dodatek, do gwałtownej zmiany może dojść zaledwie w kilka godzin. Zdarza się, że letni śnieg leży nawet przez tydzień. W czerwcu 1962 r. na Kasprowym Wierchu było 2 m śniegu.
Właściwie każda zmiana pogody może wywołać pojawienie się mgły. Odbywa się to błyskawicznie i jest niebezpieczne, gdy utrzymuje się przez dłuższy czas. Mgła może spowodować utratę orientacji.
Tatry są rejonem Polski najbardziej narażonym na burze i gdyby obliczyć ich łączny czas trwania, to okaże się, że pioruny biją tu przez równy miesiąc. Ciemniejące niebo, szybszy wiatr, na końcu nasycenie powietrza elektrycznością (włosy stojące dęba i przeskakiwanie iskier między metalowymi przedmiotami), to sygnał do natychmiastowego powrotu. Przypomnijmy, że latem 2019 r. podczas burzy nad Tatrami zginęły cztery osoby, i aż 150 zostało rannych.
Dlatego Małopolska Organizacja Turystyczna przygotował akcję #NajważniejszeWrócić – cyklu filmów edukacyjnych o niebezpieczeństwach jakie czyhają na każdego z nas podczas górskich wędrówek. Wspólnie z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym powstał cykl filmów promujących bezpieczne zachowanie każdego prawdziwego turysty. Planowanie wypraw, sprawdzanie prognozy pogody i dobieranie trasy wycieczki do naszych umiejętności to podstawa. Ale oprócz tego odpowiednie buty, odzież i niezbędne wyposażenie oraz co najważniejsze – wiedza i umiejętności.