Z kijkami po królowej Beskidu Wyspowego. Nordic walking wokół Mogielicy

Widok na górę Mogielica w Beskidzie Wyspowym. Wokół lasy i drzewa.
Choć Mogielica jest najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego, to tutejsze trasy nie są przeznaczone jedynie dla zaawansowanych amatorów nordic walking. Wręcz przeciwnie, każdy znajdzie tu szlak dla siebie, także rodziny z dziećmi.

Mogielica łaskawa dla piechurów, biegaczy, rowerzystów i narciarzy

Specyficzne ukształtowanie terenu Beskidu Wyspowego może rodzić obawy, że to okolica tylko dla wytrawnych wędrowców. Trasy wokół Mogielicy pokazują, że to mylne wrażenie. Na dodatek można z nich korzystać przez cały rok; zimą szlaki turystyczne i drogi leśne przygotowywane są pod kątem miłośników narciarstwa biegowego, a w pozostałych okresach roku służą piechurom, biegaczom i rowerzystom.

Najdłuższa z nich, Trasa Mogielica, prowadzi leśnymi drogami wokół szczytu. Trasa Rodzinna przebiega po początkowym, łagodnym odcinku trasy głównej, po pokonaniu, którego można wrócić na parking tą samą drogą. Uzupełnieniem oferty jest krótka Trasa na Polanie Stumorgowej, na którą wchodzi się pod koniec Trasy Rodzinnej. To najwyżej położony odcinek, przeznaczony głównie dla narciarzy.

Tym, którym nie straszne poważniejsze podejście można zasugerować przejście przez Polaną Stumorgową i podążania dalej niebieskim szlakiem turystycznym na szczyt Mogielicy, z którego, ze znajdującej się tam wieży widokowej, roztacza się imponująca panorama na wszystkie strony świata: na południu Gorce a za nimi Tatry, na zachodzie charakterystyczny masyw Babiej Góry i znajdujące się na prawo od niego Pasmo Polic, na północy Beskid Makowski, a na wschodzie Beskid Wyspowy i w oddali Beskid Sądecki. Nieco poniżej szczytu (przy szlaku zielonym i niebieskim) znajduje się płaska wychodnia skalna zwana Zbójnickim Stołem.

Legendy mówią, że służyła ona grasującym w okolicy zbójnikom do liczenia pieniędzy i zrabowanych kosztowności, które potem ukrywali w okolicznych jaskiniach. Inne podanie głosi że Mogielica była żoną wielkoluda Łopienia, którego imię nosi szczyt po drugiej stronie Przełęczy Edwarda Rydza-Śmigłego. Są nawet przekazy, że oba wzniesienia łączy sieć podziemnych korytarzy…

 

Informacje praktyczne - nordic walking po Mogielicy

⇒ Położenie: powiat limanowski, gmina Słopnice

Piktogram parking.

Na „Wyrębiskach”, do którego prowadzi 3-kilometrowa droga z Przełęczy Słopnickiej, na której też są miejsca parkingowe.

Trasy wędrówek

  • Trasa Mogielica – 21 kilometrów
  • Trasa Rodzinna – 6 kilometrów
  • Trasa na Polanie Stumorgowej – 2 kilometry

Trasy mają jednolite oznaczenie, co pewien czas pojawiają się słupki informujące o odległości i stopniu trudności.

Bliższe informacje o ciekawych miejscach w okolicy znajdują się w przewodniku przygotowanym przez powiat limanowski.

 

W Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego „Zalesianka” można wypożyczyć kijki do nordic walking.

Multimedia


Odkrywaj regiony

Poznaj regiony Małopolski

Related Assets