Małopolska na cztery łapy. Przewodnik po miejscach psiolubnych

Rudy piesek stojący na Łąkach Nowohuckich w Krakowie.
„Psy mogą bardzo lubić miejsce, tak jak ludzie, ale nad wszystkie inne kochają to, gdzie jest ich właściciel” napisał kiedyś amerykański pisarz Dean Koontz. I to jest najważniejszy powód, dla którego warto podróżować z psem. W końcu to najlepszy przyjaciel człowieka, a do tego wspaniały kompan na wycieczki. Zamiast więc zostawiać ukochanego psiaka w domu i patrzeć z bólem na jego wzruszająco smutne oczy lub zostawiać go w hotelu dla zwierząt, weźcie go ze sobą i wspólnie zwiedzajcie nasz region. Małopolska jest psiolubna!

Gdzie można pojechać na wycieczkę z psem w Małopolsce? Czy w Beskidzie Niskim lub Tatrach wolno spacerować z psem? Czy są takie miejsca w Małopolsce, w których można puścić psa bez smyczy? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedzi szukają właściciele swoich ukochanych czworonogów. Zapewniamy, że w Małopolsce wypoczynek z psem jest bardzo przyjemny i nie nastręcza problemów. Oczywiście zawsze trzeba mieć świadomość, gdzie np. obowiązują zakazy wprowadzania zwierząt. Wszystko w trosce o to, by wypoczynek był fantastyczną przygodą – dla nas i naszego pupila – nie zarobić mandatu, ale też uniknąć spojrzeń niezadowolonych innych turystów.

Gdzie na spacer z psem w Krakowie?

Kraków już niejednokrotnie został okrzyknięty jednym z najbardziej zielonych miast Europy. Jest więc również bardzo przyjaznym miastem dla psiaków wszelkich ras. Bez najmniejszego problemu w królewskim mieście odnajdziemy parki, sporo specjalnych wybiegów, są bulwary wiślane, Planty i Błonia. Wśród np. polecanych psich wybiegów w okolicach centrum znajdują się między innymi:

  • wybieg w Parku Kleparskim;
  • wybieg przy ul. Jerzego Samuela Bandtkiego;
  • wybieg w Parku Krowoderskim.

Stolica Małopolski słynie z wielkiej ilości terenów zielonych, idealnych do spacerowania ze zwierzakiem, o ile oczywiście będziemy trzymać naszego „Reksia” na smyczy. Wokół Starego Miasta polecamy spacer wokół imponujących Plant – w ten sposób poznamy nie tylko jedno z najbardziej uroczych miejsc w sercu Krakowa, ale na naszej drodze pojawią się również piękne pomniki, a także symbole królewskiego grodu – Brama Floriańska czy Barbakan. Dla rodowitych krakowian może to być zbyt oczywista propozycja, ale dla turystów dopiero poznających miasto – wyprawa w piękny i nieznany wcześniej świat, oczywiście z pupilem u boku.

Na nieodległych Błoniach, największej łące Krakowa, na Waszego pupila czeka kolejne aż 48 hektarów! A tuż obok znajduje się Park im. Henryka Jordana, gdzie będziecie mogli np. skryć się w cieniu pięknych drzew. Zrewitalizowany teren zalanego kamieniołomu Zakrzówek to również wyborne i rozległe miejsce na długie spacery, w dodatku z pięknymi widokami na krystalicznie czystą wodę i wapienne skały.

Las Wolski także bardzo często wybierany jest na spacery. Wprawdzie do znajdującego się na jego terenie ZOO nie wejdziemy z czworonogiem, ale jego okolice są godne naszej i psiej uwagi.

Psiaki zwiedzają krakowskie… muzea

Zwiedzanie wnętrz z psem u boku może być utrudnione, gdyż mało które muzea, zamki czy inne obiekty, wyrażają na to zgodę. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki i właśnie dlatego mamy dla Was parę interesujących propozycji.

Pierwsza – do Muzeum Lotnictwa psy są wpuszczane bez żadnych problemów, zwłaszcza, że część ekspozycji znajduje się pod gołym niebem. Druga – w Domu Zwierzynieckim, czyli oddziale Muzeum Krakowa, Waszym pupilem zajmie się specjalny opiekun, a Wy będziecie mieli czas na spokojne zwiedzanie. Trzecia – z czworonogiem bez problemu wejdziecie też do Muzeum Żydowskiego Galicja, gdzie psie towarzystwo jest w pełni akceptowane. Na uwagę zasługuje również wizyta w Muzeum i Pracowni Witrażu, gdzie oprócz zwiedzania czekają także warsztaty z robienia małego witrażu. Psiak może Wam towarzyszyć podczas całego pobytu w muzeum.

Podgórze, Nowa Huta – też zapraszają na spacery z psami

Pozostałe dzielnice Krakowa również kuszą gości z czworonogami u boku. Będąc w Podgórzu warto zajrzeć do Parku Bednarskiego, a w Nowej Hucie wybrać się nad Zalew Nowohucki lub na Łąki Nowohuckie. W tej okolicy odnajdziemy specjalne wybiegi obok Nowohuckiego Centrum Kultury oraz na osiedlu Avia. Nieco dalej, na osiedlu Strzelców na Prądniku Czerwonym, również można wybiegać swojego czworonoga.

Sporo krakowskich wybiegów jest zamkniętymi, bezpiecznymi terenami z ławkami, a sporo z nich posiada specjalnie przygotowane urządzenia do treningów.

Nie samym spacerem pies i człowiek żyją

Chcemy Wam również polecić kilka wyjątkowych gastronomicznych propozycji. To nie miejsca, gdzie pracownicy przymykają oko na swoich psich gości. Oni ich witają z wielką radością i miłością. Na szczególną uwagę zasługują:

  • Psikawka – kawiarnia przy ul. Mazowieckiej 8, to miejsce, gdzie zjesz i wypijesz kawę w towarzystwie swojego pupila, a przy okazji kupisz dobrej jakości psie łakocie – czyli miejsce jednoczące wszystkich psiarzy.
  • Makaroniarnia – znajduje się przy ul. Kazimierza Brodzińskiego 3, a w jej menu odnajdziemy specjalne pozycje dla czworonożnych gości.

Poza Krakowem psy akceptowane są między innymi w:

  • restauracji Ratuszowej w Nowym Sączu,
  • restauracji Watra w Zakopanem
  • restauracji Krakowiacy i Górale w Krzyszkowicach.

W Małopolsce jest bardzo wiele miejsc pet friendly, w których pracownicy z szerokim uśmiechem witają gości z psami. Przed wybraniem się do restauracji czy kawiarni zawsze jednak warto upewnić się czy akceptują zwierzęta. My polecamy zwłaszcza te miejsca, które dysponują ogródkiem, bądź znajdują się na zewnątrz. Psy są mile widziane np. na Tauron Arena Garden, Bezogródku czy w Starej Zajezdni. W zdecydowanej większości miejsc akceptujących psiaki, możecie też liczyć na miskę świeżej wody dla pupila.

Gorąco? Czas na orzeźwienie!

Pieskom, podobnie jak ludziom, też może być gorąco, zwłaszcza gdy termometry przekraczają 25-30 stopni. Jeśli domowe sposoby, jak maty chłodzące, usuwanie zbędnej sierści czy klimatyzacja, nie zdają egzaminu, zapraszamy na psie kąpiele. Oto miejsca, gdzie na pewno warto zajrzeć:

  • Zalew Kryspinów – jest tu ogrodzona psia plaża z nowymi torami przeszkód. Poza nią pies musi być na smyczy oraz w kagańcu. Obowiązuje też zakaz chodzenia po piaszczystych plażach oraz znajdującej się w pobliżu wodzie.
  • Zalew Zesławicki, Przylasek Rusiecki, Zalew w Pychowicach – pies musi być na smyczy oraz w kagańcu. Spacery są dozwolone. W Przylasku Rusieckim psy mogą się kąpać poza głównym zbiornikiem wodnym.
  • Zalew Bagry – odnajdziemy tu dwa kąpieliska przeznaczone specjalnie dla psów.
  • Zakrzówek – plaża dla psów znajduje się przy budynku Centrum Sportów Wodnych.

Miejsca na spacer z psem w Małopolsce

Planując weekendowe wycieczki z czworonogiem pewnie wiele razy zastanawialiście się, gdzie się udać. Postaramy się Wam to podpowiedzieć.

Puszcza Niepołomicka – to ogromny teren o powierzchni 11 000 hektarów, który zachwyca o każdej porze roku. Na jej terenie wytyczono sporo szlaków pieszych, rowerowych oraz konnych, więc jest w czym wybierać. Pozostając w Niepołomicach, warto zaglądnąć na błonia, niedaleko Zamku Królewskiego. Tam również znajduje się psi wybieg.

Ojcowski Park Narodowy – nie zakazuje, w odróżnieniu od wielu innych parków narodowych w Polsce, wejścia na jego teren z psem. Szlaki nie są wymagające, a widoki zachwycające. Trzeba jednak pamiętać o tym, by pies był trzymany na smyczy.

Jeśli przepadacie za jurajskimi klimatami polecamy także Dolinki Podkrakowskie – Dolinę Będkowską, Dolinę Kluczwody, Dolinę Kobylańską, Dolinę Bolechowicką, Dolinę Szklarki. To świetne miejsca na wycieczkę.

Trochę dalej od Krakowa, w okolicach Olkusza znajduje się ewenement przyrodniczy jakim jest Pustynia Błędowska. To gwarancja dla Waszego pupila długiej i wspaniałej zabawy w piasku. Niedaleko Proszowic znajduje się kolejne wyjątkowe miejsce - Ogród Pełen Lawendy w Ostrowie. Wstęp do niego kosztuje 10 złotych, a dzieci do 3 lat oraz psy wchodzą na teren ogrodu gratis. To doskonałe miejsce, także na klimatyczną sesję pośrodku kwitnącej, aromatycznej lawendy z Twoim ulubionym czworonogiem.

Góry – gdzie na spacer z psem?

Wielu jest też miłośników pieszych wycieczek w góry, oczywiście z czworonogami. W Tatrzańskim Parku Narodowym nie wejdziecie z psem na Giewont, Rysy czy Kasprowy Wierch, ale można z nim wędrować Drogą pod Reglami oraz szlakiem biegnącym dnem Doliny Chochołowskiej (z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej). Możecie również zabrać go z sobą do kolei na Gubałówkę, pamiętając jednak o tym, by pupil miał założony kaganiec i smycz.

A co powiecie na Beskid Niski? Góry te, uznawane za najdzikszy zakątek Małopolski, oferują mnóstwo malowniczych szlaków o różnej skali trudności. Ciekawym wyborem mogą być np. ścieżki wiodące na Grzywacką Górę czy Magurę Małastowską (gdzie znajduje się przyjazne psom schronisko PTTK) lub Piotrusia. Pozostając w Beskidzie Niskim, trzeba dopowiedzieć, że Magurski Park Narodowy, który znajduje się na jego terenie, jest również przyjazny psom. Wystarczy tylko pamiętać o tym, by czworonoga trzymać na smyczy.

Na teren Gorczańskiego Parku Narodowego nie wolno wchodzić z psem. Interesującą propozycją może być jednak wyprawa – połączona z doskonałym posiłkiem – np. do schroniska PTTK na Turbaczu. Jak to możliwe? Gdy wybierzemy szlaki wiodące na szczyt z Kowańca, Rabki lub Łopusznej to ominiemy teren parku narodowego.

Waszych czworonożnych przyjaciół ugoszczą także np. schronisko PTTK na Magurze Małastowskiej, schronisko PTTK na Hali Łabowskiej, schronisko na Jamnej czy schronisko PTTK na Luboniu Wielkim. W niektórych miejscach można spotkać się z dodatkowymi opłatami za pobyt psiaka.

Gdzie na pewno nie wejdziemy z psem?

Tatrzański Park Narodowy – z psami można spacerować tylko w Dolinie Chochołowskiej oraz po Drodze pod Reglami.

Gorczański Park Narodowy – bezwzględny zakaz wstępu z psami.

Babiogórski Park Narodowy – bezwzględny zakaz wstępu z psami.

Magurski Park Narodowy - bezwzględny zakaz wstępu z psami.

Pieniński Park Narodowy – także obowiązuje zakaz wstępu z psami. Z pupilami nie wejdziemy np. na Trzy Korony, za to możemy się wybrać w Małe Pieniny, które znajdują się już poza terenem objętym ochroną. To góry zdecydowanie mniej popularne, ale równie urokliwe.

Zdecydowana większość zabytków zamkniętych takich jak zamki, muzea (z wyjątkiem wspomnianych wcześniej obiektów) czy wieże widokowe. Warto pamiętać, że choć z psem nie wejdziemy na wieżę widokową w Krynicy-Zdroju to jednak gospodarze ośrodka Słotwiny Arena nie zapomnieli o turystach wędrujących z psami – na czworonogi czekają specjalne zamykane kojce, a w nich miska świeżej wody.

Miejsc psiolubnych w Małopolsce i Krakowie jest więc całkiem sporo. Oczywiście znacznie więcej niż tutaj przedstawiliśmy. Dlatego też prezentujemy specjalną, na bieżąco aktualizowaną  mapę: https://piesnaurlopie.pl/zglos-miejsce-przyjazne-psom/

Podróżowanie z psem po Małopolsce nie jest więc skomplikowane. Owszem, są pewne ograniczenia, ale zawsze można sobie z nimi poradzić. To znacznie lepsze rozwiązanie niż pozostawienie naszego pupila np. w psim hotelu lub pod czyjąś opieką.

Tutaj znajdziesz noclegi w Małopolsce, które akceptują i ugoszczą Twojego psiego towarzysza podróży.

Małopolska jest więc psiolubna, a miejsc, w których możemy się udać z czworonogiem, wciąż przybywa. Odkrywajmy więc Małopolskę, także na cztery łapy!

Multimedia


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Verknüpfte Assets